Macaristan Başbakanı Orban: Ukrayna'nın AB üyeliği ışık yılı uzakta

Ukrayna'nın AB üyeliği ışık yılı uzakta

Macaristan Başbakanı Orban: Ukrayna'nın AB üyeliği ışık yılı uzakta


Macaristan Başbakanı Orban: Ukrayna'nın AB üyeliği ışık yılı uzakta

Viktor Orban, kendisinin ve hükümetinin, Kiev'e bloğa katılma davetinin resmen yapılıp yapılmayacağına ilişkin aralıkta planlanan AB görüşmelerine "direneceğini" söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) katılmasının "ışık yılı kadar uzak" olduğunu söyledi.

Başkent Budapeşte'de sağcı milliyetçi Fidesz Partisi'nin başkanlığına 11. kez üst üste yeniden seçilmesinin ardından konuşan Orban, "Görevimiz Ukrayna ile müzakerelere başlama yönündeki yanlış sözü düzeltmek olacak zira Ukrayna şu anda Avrupa Birliği'nden ışık yılları kadar uzakta" dedi.

Macaristan Başbakanı, AB'nin Kiev'le katılım müzakerelerine başlama sözünün bir "hata" olduğunu savunarak, kendisinin ve hükümetinin aralık ortasında Kiev'e resmi olarak katılım daveti yapılıp yapılmayacağına ilişkin AB görüşmelerine "direneceğini" söyledi.

Yeni bir ülkenin AB'ye kabulü için tüm üye devletlerin oybirliği gerekiyor ki bu da Orban'a güçlü bir veto hakkı veriyor.

AB yürütme organı Avrupa Komisyonu, bu ayın başlarında Ukrayna hükümetinin "kayda değer düzeyde kurumsal güç, kararlılık ve işleyiş kabiliyeti gösterdiğini" söyleyerek Ukrayna ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye etti.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in AB'deki tek müttefiklerinden biri olan Orban, müzakerelerin savaş halindeki bir ülkeyle başlamaması gerektiğini ve Ukrayna'nın katılımının AB'nin üye ülkelere fon dağıtma sistemini yeniden yönlendireceğini savundu.

Bazı eleştirmenler, AB'nin Ukrayna'ya dört yıllık 50 milyar euroluk bir yardım paketi sağlama planını da engellemekle tehdit eden Macaristan'ın bu direnişini AB'den taviz koparmak için kullandığını düşünüyor.

Hükümetin hukukun üstünlüğü ve insan hakları standartlarına uymadığı yönündeki endişeler nedeniyle Budapeşte milyarlarca euroluk fondan faydalanamadı.

EURO NEWS