Macaristan Başbakanı Orban'ın partisi AB seçimlerini kazandı ancak büyük destek kaybetti

Savaşı durdur! Soros'u durdur! Brüksel'i durdur!"

Macaristan Başbakanı Orban'ın partisi AB seçimlerini kazandı ancak büyük destek kaybetti


Macaristan Başbakanı Orban'ın partisi AB seçimlerini kazandı ancak büyük destek kaybetti

Macaristan'da iktidardaki popülist Fidesz partisi dünkü AB seçimlerini kazanmış olsa da Başbakan Viktor Orban'ın iktidarı, rakibi Peter Magyar nedeniyle tehlikede.

Macaristan'da Başbakan Viktor Orban'ın sağcı Fidesz partisi ülkede dün yapılan Avrupa Birliği (AB) seçimlerini önde bitirmiş olsa da son genel seçimlere kıyasla oy oranındaki kayıp bu zafere gölge düşürdü.

Orban'ın aşırı milliyetçi çizgideki partisi, oyların yüzde 44'ünü alarak Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 11 sandalye kazandı. Bununla birlikte, 2022 genel seçimlerine kıyasla oy oranında yüzde 11'lik bir düşüş görülüyor. Bu sonuç partinin son 18 yıldaki en büyük yenilgisi olsa da 61 yaşındaki siyasetçi, seçim sonuçlarından memnun olduğunu bildirdi.

Orban basın toplantısında, "Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonucunu özetleyerek Brüksel'e şu şekilde bir telgraf gönderebiliriz: Göçü durdur! Cinsiyeti durdur! Savaşı durdur! Soros'u durdur! Brüksel'i durdur!"

Orban'ın hükümeti, partinin çok sayıda kilit üyesinin istifası ile sonuçlanan cinsel istismar skandalı da dahil olmak üzere çok sayıda olay ile sarsılmıştı.

Fidesz'in geleneksel rakipleri olan sosyal demokrat ve yeşil partiler ise oyların sadece yüzde sekizini alarak AP'ye giriş için gereken barajı aşamadı.

Tisza tehdidi

Ancak birkaç ay önce kurulan yeni bir siyasi rakip olan Tisza, oyların yüzde 29'unu alarak AP'de yedi sandalye kazandı ve Orban'ın sol ve Brüksel karşıtı gündemi için açık bir muhalefet gücü haline geldi.

Partinin liderliğini ise bugün yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının "çok açık" olduğunu söyleyen eski Fidesz üyesi, yeni muhalif Peter Magyar yapıyor.

"Fidesz'in bir sonraki ulusal seçimlerde tek ama çok güçlü bir rakibi var: Tisza partimiz," diyen 43 yaşındaki politikacı, yerel medyaya verdiği demeçte partisinin sıkı bir merkezci olmasını ve yolsuzlukla mücadele ve Macarların yaşam kalitesini arttırmada faaliyet göstermesini hedeflediğini söyledi.

Macaristan Temmuz ayında AB Konseyi'nin altı aylık dönem başkanlığını devralacak.

EURO NEWS