Mariupol'da son durum: Azovstal fabrikasından 25 sivil tahliye edildi

AFP, Mariupol kenti ve Azovstal fabrikasındaki kuşatmayı gösteren harita yayınladı.

Mariupol'da son durum: Azovstal fabrikasından 25 sivil tahliye edildi


Mariupol'da son durum: Azovstal fabrikasından 25 sivil tahliye edildi

Ukrayna'nın Mariupol kentinde Rusya ordusunun kuşattığı Azovstal fabrikasından 25 sivilin tahliye edildiği duyuruldu.

AFP, Mariupol kenti ve Azovstal fabrikasındaki kuşatmayı gösteren harita yayınladı.


DUVAR -
 Ukrayna'nın güneydoğusunda Azak (Azov) Denizi'nin liman kenti Mariupol'da Rusya ordusunun ablukası altında olan Azovstal çelik fabrikasından haftalar sonra ilk kez sivillerin tahliyesi yapıldı. Rus haber ajansı TASS'ın haberine göre, fabrikadan 6'sı 14 yaş altı çocuk olmak üzere toplam 25 sivil ayrıldı. 

Ukraynalı yetkililer ise yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı kentten insani koridor açılması için çağrılarını sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de bu hafta Moskova ve Kiev'e yaptığı ziyaretlerde, Mariupol'dan sivil tahliyelerinin yapılabilmesi için her türlü imkanı sunmaya hazır olduklarını kaydetmişti. 

Reuters haber ajansı ise Rusya Savunma Bakanlığı'nın Mariupol'dan 46 sivilin tahliye edildiğine ilişkin açıklama yaptığını duyurdu. 

AZOV SÖZCÜSÜ: ZAPORİJYA'YA GİDİYORLAR

Ukrayna'nın resmi haber ajansı Ukrinform, ülkedeki Neonazi örgüt Azov Tugayı sözcüsü Sviatoslav Palamar'ın fabrikadan kadın ve çocukların aralarında olduğu 20 sivilin tahliye edildiği yönünde bilgi verdiğini aktardı.

Telegram hesabından dün açıklama yapan Palamar, "Saat 19:40 itibariyle, enkazdan kurtarılan 20 sivili mutabık kalınan yere transfer ettik. Onlar kadın ve çocuklar. Ve umuyoruz ki bu insanlar mutabık kalınan yöne, yani Zaporizya'ya Ukrayna'nın kontrol ettiği bölgeye taşınır" dedi. Açıklamada, fabrikada acil tıbbi yardıma ihtiyacı bulunan yaralılar olduğu da ifade edildi.

Ukrayna birlikleri, yabancı savaşçılar, paralı askerler, neonazi örgüt Azov Tugayı'ndan ekiplerin karargâhı olan Azovstal'da yaklaşık bin sivil ve 2 bin silahlı unsur olduğu tahmin ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mariupol'un "kurtarıldığı" ve kente "bir sinek dahi girmemesi" yönünde talimat verdiğini duyurmuştu.

ABD merkezli Associated Press (AP) Azovstal fabrikasında kalan iki Azov mensubunun eşlerinin aktardıklarına yer verdi. Buna göre, kuşatma altındaki fabrikada en az 600 yaralının tedavi edildiği, bazı yaralıların uzuvlarının ise kangren nedeniyle kesildiği belirtildi. Habere göre, fabrikadakiler günde bir öğünle besleniyor, dört kişi günde 1,5 litre suyu paylaşıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün gece geç saatlerde yayınladığı videoda, Rus askerlerine Rusça seslenmiş, "Bizim topraklarımızda yok olmaktansa Rusya'da hayatta kalman daha iyi" demişti. (DIŞ HABERLER)

DUVAR