MARMARİS’İN TEMİZLİK EMEKÇİLERİ ÇÖP KENTE İZİN VERMEDİ

DUYARSIZ VATANDAŞLARIN ÇÖP YÜKÜNÜ TEMİZLİK EMEKÇİLERİ ÇEKTİ

MARMARİS’İN TEMİZLİK EMEKÇİLERİ ÇÖP KENTE İZİN VERMEDİ


Kurban Bayramı’nda yaklaşık 60 bin araç girişinin yaşandığı Marmaris’te Belediyenin zabıta, temizlik işleri, fen işleri ve destek hizmetleri müdürlüğü ekipleri arife günü de dahil olmak üzere 5 gün boyunca aralıksız çalışarak, sorunlara müdahale etti.
Marmaris Belediyesinden verilen bilgiye göre; Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Arife günü ve Kurban Bayramı boyunca 1885 ton çöp topladı. 7/24 esasına göre çalışan 180 kişilik ekip, ilçe merkezi başta olmak üzere mesire alanları, plajlar, koylar, seyir tepeleri gibi alanları da temizledi.


DUYARSIZ VATANDAŞLARIN ÇÖP YÜKÜNÜ TEMİZLİK EMEKÇİLERİ ÇEKTİ


Yapılan tüm uyarılara rağmen çevre konusunda gereken hassasiyetin gösterilmemesi, temizlik işçilerinin bayram tatilinde de yoğun mesai harcamasına neden oldu.


Bayramı, plajlar ve piknik yerlerinde çevreye duyarsız vatandaşların bıraktığı çöpleri toplamakla geçiren çalışanlar ayrıca yol kenarlarını, kanalların içini ve ara sokakları da temizledi. Bayram boyunca caddeler ve çocuk parklarındaki oyun grupları yıkanarak dezenfekte edildi. Bunun yanı sıra tatilcilerin akın ettiği yat limanı bölgesindeki caddeler de araç ile süpürüldü. Sıcak havalarda yangın tehlikesini gidermek için kırsal mahallelerdeki çalı ve kuru otları toplayan temizlik personeli, kırılan çöp bidonlarını yeniledi ve konteynırları yıkadı. Ortalama ilçe merkezinden 240, Armutalan bölgesinden 65, İçmeler’den 50 ve kırsal turistik mahallelerden de 50 ton atık toplayan belediye ekipleri ayrıca bayram boyunca 110 ton moloz, 60 ton ambalaj atığı ve 150 ton da cam topladı.
Çevreye duyarsız tatilcilerin özellikle temizlik işçilerini yaraladığına dikkat çeken Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Misafir ve vatandaşlarımızın rahat bir bayram geçirmesi için elimizden geleni yaptık. Kendi yetki alanımızda olmayan yerleri de temizledik. Örneğin İnbükü koyunu yetkimiz olmamasına rağmen tertemiz yaptık. Demir kapısını da taktık ancak ertesi gün yine aynı hale geldi. İnsanların bu duyarsız davranışları hepimizden önce orada alınteri ile çalışan arkadaşlarımızı yaralıyor. Zabıta ekiplerimiz aralıksız kontroller yaptı. Gece gündüz hem pandemi kurallarını hatırlattı hem de plajda olumsuz görüntülerin oluşmaması için uyarılarda bulundu. Kurulan çadırları kaldırdı. Temizlik işleri ekiplerimiz de durmaksızın ilçeyi temiz tutmak için çalıştı. İnsanlarımızın duyarsız davranışlarından dolayı istenmeyen fotoğraflar ortaya çıkabiliyor. Elbette pes etmemiz mümkün değil, mücadelemiz devam edecek.” dedi.

AjansCANKA