Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi

ÖNCEKİ SÖYLEM NASILDI?

Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi
Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi

Daha önceki açıklamalarında "beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz" diyen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon faizi aşınca "çekirdek enflasyon önemli" diyerek söylem değiştirdi. Güne 8,35 ile başlayan dolar/TL, Başkan'ın konuşması sonrasında 8,48'i gördü.

Kavcıoğlu, faizlere ilişkin mesajında “Krediye erişimde belirgin bir sorun görülmemekle birlikte, kredi faiz oranlarında yükseklik krediye ulaşımı sınırlamaktadır” dedi.

Enflasyondaki artışın kuraklıkla ve salgınla ilişkili olduğuna işaret eden Kavcıoğlu, “Olağanüstü koşullar çekirdek enflasyon göstergesinin önemini artırıyor.
Son çeyrekte enflasyonun düşüşe geçeceğini düşünüyoruz” dedi.

TCMB Başkanı “Bizim parasal duruşumuzun enflasyonun yılın kalan döneminde düşmesi noktasında etkili olacağını düşünüyorum” dedi.

Kavcıoğlu, son dönemde artan swap (para takası) anlaşmalarına ilişkin “yerel para birimi üzerinden ticareti kolaylaştırmak için yapılıyor” dedi.

Öte yandan, geçen hafta 8,26’ya kadar gerileyen ve bugün güne 8,34 seviyelerinden başlayan dolar/TL kuru, bugün 8,48’i gördü.

ÖNCEKİ SÖYLEM NASILDI?

Ağustosta tüketici enflasyonunun yüzde 19,25 ile TCMB'nin yüzde 19'luk politika faizinin üzerine çıkması, piyasada TCBM'nin bundan sonra ne yapacağına ilişkin soru işaretlerini artırmıştı.

Kavcıoğlu'nun daha önceki açıklamalarında “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” ifadelerini kullanması nedeniyle “TCMB verdiği sözü tutacak mı” soruları ortaya çıkmıştı.

sözcü