Mısır: Abdülfettah el Sisi yemin ederek üçüncü dönemine başladı

Yeni başkent

Mısır: Abdülfettah el Sisi yemin ederek üçüncü dönemine başladı

Mısır: Abdülfettah el Sisi yemin ederek üçüncü dönemine başladı

Son on yıldır iktidarda olan 69 yaşındaki eski genelkurmay başkanı 2030 yılına kadar cumhurbaşkanı olarak kalacak

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Arap dünyasının en kalabalık ülkesinin lideri olarak üçüncü dönemine salı günü yemin ederek başladı.

Son on yıldır iktidarda olan 69 yaşındaki eski genelkurmay başkanı 2030 yılına kadar cumhurbaşkanı olarak kalacak.

Milyarlarca dolarlık yurt dışı kredisi ve yatırımları yardımıyla derin bir ekonomik krizle mücadele eden Mısır'da Sisi "Mısır ulusunun modern, demokratik bir devlet kurma yönündeki isteklerini gerçekleştirme" sözü verdi.

Muhalefetteki rakiplerin kenara itilmesi veya hapse atılmasının ardından Sisi aralık ayındaki seçimleri göreceli olarak bilinmeyen üç kişiye karşı yüzde 89,6 oyla kazandı.

Görev süresini uzatan bir anayasa değişikliği yapmadığı takdirde, altı yıllık görev süresi onun son dönemi olacak.

Parlamento önünde yaptığı açılış konuşmasında Sisi, "ulusu inşa etme yolunda devam etme sözünü yinelediğini" söyledi.

Dönemin savunma bakanı Sisi, 2013 yılında görevden alınan İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı yapılan kitlesel protestolar ve darbenin ardından iktidara geldi.

Sisi ertesi yıl ve 2018'de yüzde 97 civarında oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Yeni başkent

Yerel basında çıkan haberlere göre, salı günkü yemin aynı zamanda Kahire'nin doğusundaki çölde kurulan Mısır'ın yeni idari başkentinin açılışı da oldu.

58 milyar dolarlık mega proje, Mısır'ın altyapısına milyarlarca dolar akıtan ancak borç kaynaklı büyük harcamalar nedeniyle eleştirilen Sisi yönetiminin en önemli icraatı oldu.

Merkez bankası rakamlarına göre Kahire'nin dış borç faturası son on yılda üç kattan fazla artarak 165 milyar dolara ulaştı. Döviz rezervleri ise 35 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca Mısır, para biriminin değerinin üçte ikisini kaybetmesine ve enflasyonun geçen yıl rekor düzeyde yüzde 40'a yükselmesine neden olan ekonomik krizin etkilerini kontrol altına almakta zorlandı.

Ancak 2024'ün ilk çeyreğinde Mısır'a kredi ve yatırım anlaşmaları ile 50 milyar doların üzerinde sermaye girişi yaşandı ve Kahire, bunun ciddi döviz açığını hafifleteceğini ve ekonomiyi canlandıracağını söyledi.

Bunu, IMF'nin 3 milyar dolarlık krediyi iki katından fazla artırması ve Avrupa Birliği ile Dünya Bankası'nın yeni finansman sözü vermesiyle bir dizi anlaşma izledi.

EURO NEWS