“MİT Başkanı Fidan, İsrailli mevkidaşı ile görüştü” iddiası

“Filistin topraklarının kimseye teklif edilmesine izin vermeyeceğine” söz verdi.

“MİT Başkanı Fidan, İsrailli mevkidaşı ile görüştü” iddiası


“MİT Başkanı Fidan, İsrailli mevkidaşı ile görüştü” iddiası

Al Monitor’de Amberin Zaman, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın İsrailli mevkidaşı Yossi Cohen’le son 10 ayda, sonuncusu Ocak ayı içinde olmak üzere en az iki kez yüz yüze görüştüğünü yazdı.

Amberin Zaman’ın Al Monitor’de yazdığı iddia şöyle:

“Son zamanlarda Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerde olası bir çözülme konusunda iyimser bir dalgalanma oldu. İsrail’in ulusal taşıyıcısı El Al, Türkiye’ye kargo seferlerine yeniden başladığında, ilk uçak on yıl aradan sonra 24 Mayıs’ta İstanbul’a inerken olası bir atılım belirtisi geldi. İsrail komandolarının Mayıs 2010’da Gazze’ye yardım eden Mavi Marmara filosundaki dokuz Türk aktivisti öldürdükten sonra, eski müttefikler arasındaki ilişkileri bir kuyruk noktasına gönderen uçuşlar durdu.

Yine de El Al, ABD doktorlarına teslim edilmesi için COVID-19 ile savaşmak için tıbbi malzeme yüklerken bile, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail’in Batı Şeria’nın yaklaşık yarısını Amerikalı Müslümanlara bir Eid al-Fitr adresinde ilhak etme planlarını patlatıyordu. gün.

“Filistin’in egemenliğini ve uluslararası hukuku göz ardı eden yeni bir işgal ve ilhak projesi” İsrail tarafından yürürlüğe girdiğini belirten Erdoğan, “Filistin topraklarının kimseye teklif edilmesine izin vermeyeceğine” söz verdi.

Üstelik Kudüs, “dünyadaki tüm Müslümanlar için kırmızı bir çizgi” dedi ve Ankara’nın Yahudi devletine karşı genel tutumunun değişmediğini açıkça belirtti.

İsrail’in Ankara’daki suç işlerinden Roey Gilad’dan çok azı muhtemelen daha dehşete düşmüş olacak. 21 Mayıs’ta Türkçe çevrimiçi yayın Halimiz için bir makalede Gilad, karşılıklı olarak büyükelçilerini eski durumuna döndürme çağrısında bulundu. Mayıs 2018’den bu yana, İsrail’in büyükelçisi Eitan Na’eh’den Gazze’deki katliam ve Washington’un Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı nedeniyle “izinli” olmalarını istediği Mayıs 2018’den bu yana her iki başkentte de büyükelçi yok.”