MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner'i ifadeye çağırma davasında

Sadettin Sarıkaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS'le katıldı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner'i ifadeye çağırma davasında


O davada sıcak gelişme

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülen davanın bugünkü ilk celsesine Sadettin Sarıkaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS'le katıldı.

  

2012 yılında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ile dönemin Müsteşar Yardımcılarını İfadeye çağırarak, 7 Şubat MİT krizine yol açan eski savcılar Sadettin Sarıkaya ve firari olan Bilal Bayraktar'ın yargılanmasına başlandı.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülen davanın bugünkü ilk celsesine Sadettin Sarıkaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS'le katıldı.

 

Duruşmanın başlangıcında heyete başkanlık yapan Üye Hakim Fevzi Yıldırım, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan son soruşturma açılmasına ilişkin kararı okudu. İddianamede, eski savcıların "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüsten"ten cezalandırılmaları istenmişken, son soruşturma kararında bu suçlamanın yer almadığı görüldü.

Savunma için söz verilen Sadettin Sarıkaya, soruşturma dosyasının kendisine tebliğ edilmediğini, Mahkemeden Cuma günü gelen DVD'ye bilgisayar imkanı kısıtlı olduğu için bakamadığını, HSK Müfettişinin ise, "Belgeleri göndereceğim" dediğini, ancak sadece gazete kupürlerini gönderdiğini anlatarak, bu nedenlerle savunma yapamayacağını bildirdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde görülen Selam Tevhid davasında da benzer iddialar olduğunu belirten Sarıkaya, iki dosyanın birleştirilmesini istedi.

Davanın tek müştekisi olarak duruşmada hazır bulunan eski gazeteci ve MİT irtibat görevlisi Mustafa Özer de, "Şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum" dedi.

 

Savcı Mutahhar Keleşoğlu, Mustafa Özer'in katılım talebinin, "Görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve terörle mücadele edenleri hedef gösterme" suçlamaları yönünden kabulü, "Anayasayı ihlal, silahlı terör örgütüne üye olma ve casusluk amacıyla devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama" suçlamaları yönünden ise doğrudan zarar görme ihtimali bulunmadığından reddi yönünde mütalaa verdi.

Savcı, dosyanın Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde görülen davayla birleştirilmesini de talep etti.

Verilen aradan sonra Heyet Başkanı Fevzi Yıldırım, müşteki Mustafa Özer'in katılımının kısmen kabulüyle dosyanın 16. Ceza Dairesi'nde görülen davayla birleştirilmesinin, ayrıca firari Bilal Bayraktar hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Odatv.com