Murat Yetkin: Akar istediğini aldı

Hem de kritik bir zamanda" değerlendirmesini yaptı.

Murat Yetkin: Akar istediğini aldı
Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinden alındıktan sonra istifa eden Tümamiral Cihat Yaycı ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Murat Yetkin, "Akar istediğini aldı. Hem de kritik bir zamanda" değerlendirmesini yaptı.

DUVAR – Yetkinreport.com yazarı Murat Yetkin, bugün yayınlanan yazısında önce Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı görevinden alınan ardından istifa eden Tümamiral Cihat Yaycı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Yaycı’nın gidişinde Libya ve İsrail konularında yaptığı açıklamaların da rol oynadığını savunan Yetkin’in “Ankara’da Erdoğan’dan istediğini alma zamanı mı?” başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

“Hem Erdoğan ve AK Partilileri, hem MHP’lileri, hem de CHP içindeki ve dışındaki Ulusalcıları birleştiren bir tutkal görünümündeydi Yaycı. Belli kesimler için adeta bir mıknatıs, hem de siyasi bir mıknatıs işlevi görmeye başlamıştı. Sözcü’den Saygı Öztürk, Yaycı’nın her şeye rağmen Cumhurbaşkanına “sadakatle bağlı” olduğunu, gelişmelerden Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ı da sorumlu tutmadığını söylüyordu. Geriye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kalıyordu. Nitekim Yaycı, Akar’dan hiç söz etmemişti.

Yaycı’nın görevden alınması dışarıdan da izleniyordu. Ancak gelişmeler Yunanistan’da başka, İsrail’de başka yorumlanıyordu. Yunanistan’da Yaycı’nın görevden alınmasını Münhasır Bölge siyasetinin sona erdiği şeklinde görme eğilimi vardı -sanki Türkiye’nin savunma siyasetini tek başına Yaycı belirliyordu. İsrail’de ise “Bizimle ilişkilerin düzelmesini istedi, görevden alındı” şarklılığı ağır basıyordu. Gerçek ikisi de değildi.
Yine Sözcü’de Deniz Zeyrek ve Habertürk’te Kübra Par, Hulusi Akar etkisi üzerinde durdular. Zeyrek, Yaycı’nın durumuyla 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra öne çıkan ve Suriye harekâtını tek başına yönetiyormuş gibi algılanan Korgeneral Zekai Aksakallı arasında bağlantı kurdu. Hatta Akar’ın “Ya ben, ya o” demiş olabileceği, Deniz Kuvvetleri Teftiş Kurumuna onun kanalından soruşturma talebi gelmiş olabileceği yazıldı.
Yaycı’nın bir süredir çok öne çıkıp her şeyi kendine yontması ve Libya, İsrail gibi siyasi konularda görüş açıklamasının Akar’ı da Ankara’da başka mahfilleri, siyasi çevreleri de rahatsız ettiği bir gerçek. Akar’ın rahatsızlığının sadece şahsi boyutu olmadığı da.

Ama neticede Akar istediğini aldı. Hem de kritik bir zamanda.”

YAZININ TAMAMI