Murat Yetkin: Cumhur İttifakı stratejik, Millet İttifakı taktik önemde

Millet İttifakının mı dağılması siyaseten daha kalıcı sonuçlara yol açar?

Murat Yetkin: Cumhur İttifakı stratejik, Millet İttifakı taktik önemde


Gazeteci Murat Yetkin, Cumhur İttifakı'nın stratejik, Millet İttifakı'nın ise taktik bir ittifak olduğuna dikkat çektiği yazısında, "Millet İttifakının, Saadet Partisi ve Demokrat Parti gibi destek unsurlarıyla birlikte dağılması hem daha kolay, hem daha önemsiz" dedi.

DUVAR – Gazeteci Murat Yetkin, siyasetteki son gelişmeler ışığında Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki farkları ele alırken, birinin stratejik diğerinin ise taktik ittifak olduğuna dikkat çekti.

Yetkin’in “Son günlerde bir Cumhur İttifakı – Millet İttifakı tartışması aldı yürüdü ki bu da siyasetin geleceği bakımından önemli. O nedenle kolaycı yaklaşımlardan uzak durup dikkatlice tahlil etmekte yarar var” dediği  ‘Cumhur İttifakı stratejik, Millet İttifakı taktik önemde’ başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

Burada iki soruya yanıt aramak resmi daha iyi görmemize yardımcı olabilir:
1-Cumhur İttifakı mı, Millet İttifakı mı dağılmaya daha yakın?
2-Cumhur İttifakının mı, yoksa Millet İttifakının mı dağılması siyaseten daha kalıcı sonuçlara yol açar?

Yanıtlarını birlikte verelim.
Millet İttifakının, Saadet Partisi ve Demokrat Parti gibi destek unsurlarıyla birlikte dağılması hem daha kolay, hem daha önemsiz. Kılıçdaroğlu bu rahatlıkla Davutoğlu ve Babacan’a da zamanında Akşener’e yaptığı öneriyi yapabiliyor. Millet İttifakına yarın başka partiler de katılabilir, masada herkese yer var görünüyor. Millet İttifakı velev ki çatırdasa ve hatta dağılsa dahi bunun Türkiye’deki ekonomi ve siyasetin gidişi üzerinde kalıcı bir etkisi olacak gibi durmuyor; en azından şu anda.
Millet İttifakı taktik amaçlarla kurulmuş bir oluşum. Erdoğan’ın Bahçeli ile ittifak kurması üzerine Kılıçdaroğlu da Akşener’e teklif götürdü, o da kabul etti ve bu her ikisinin de işine yaradı bugüne dek. Ortak bir ideolojik zemini de Erdoğan’ın iktidardan uzaklaştırılması, olmuyorsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde değişikliğe zorlanması amacıyla kurulmuş bir güç birliği. O kadar.
Oysa Cumhur ittifakı öyle değil.

YAZININ TAMAMI