NATO'dan kritik Rusya uyarısı: Ukrayna'dan sonra sıra...

'Sıra Rusya'nın diğer komşularına gelebilir'

NATO'dan kritik Rusya uyarısı: Ukrayna'dan sonra sıra...


NATO'dan kritik Rusya uyarısı: Ukrayna'dan sonra sıra...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat akşamı, Ukrayna'yı 'askerden ve Neo- Nazilerden arındırma' bahanesiyle başlattığı savaşta 5 ay geride kaldı. Rusya'nın Ukrayna topraklarını ele geçirmesi halinde komşu ülkelere saldırabileceğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ''Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak. Sonra sıra Rusya'nın diğer komşularına gelebilir'' uyarısında bulundu.

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı saldırılar 5 aydır aralıksız sürüyor. Norveç'te İşçi Partisinin Utoya adasında düzenlediği yaz kampına katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, burada bir konuşma yaptı. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına değinen Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'yı desteklemesinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu dile getirdi.

'Sıra Rusya'nın diğer komşularına gelebilir'

Stoltenberg, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna hakkındaki arzularında başarılı olamaması bizim çıkarımıza. Putin'in istediğini askeri güçle elde edebileceğini gördüğü bir dünya bizim için daha tehlikeli bir dünya olacaktır. Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak. Sonra sıra Rusya'nın diğer komşularına gelebilir." dedi.

'İki ülke'nin NATO üyeliğini onaylayan müttefik ülke sayısı 23'e çıktı'

Stoltenberg, Rusya'nın saldırısının ardından NATO'nun daha fazla birlik içinde hareket ettiğini, Finlandiya ve İsveç gibi yeni üyeler almaya hazırlandığını anımsatarak, şunları ifade etti:

"ABD Senatosu katılım protokollerini onayladı. Böylece Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımını onaylayan müttefik ülke sayısı 23'e çıktı. Birçoğu da ulusal süreçlerini tamamlamaya yakın. Bu da şu ana kadar NATO'nun modern tarihindeki en hızlı katılım süreci olmuş durumda."

KARAR