Nazım Hikmet'in Atatürk'e Mektubu

Süreç Názım Hikmet’in 28 yıla mahkûm edilmesiyle başladı.

Nazım Hikmet'in Atatürk'e Mektubu
Nazım Hikmet'in Atatürk'e Mektubu

Büyük şair Nazım Hikmet’in neden vatandaşlıktan çıkarıldığını biliyor musunuz? Ya yurtdışına neden kaçtığını? Süreç Názım Hikmet’in 28 yıla mahkûm edilmesiyle başladı. Bu mahkemenin gerekçesi neydi biliyor musunuz?

"Darbeye teşebbüs!" Delil neydi? Hayır, telefon kayıtları değildi! Peki usta şair neden Silivri açıklarına demirlenmiş Erkin gemisinde yargılandı? İşte art arda gelen olaylar dizisi ve gerçekler! Odatv’ye hoşgeldiniz. Arşiv Odası başlıyor!

Nazım Hikmet’in Atatürk’e ulaşmayan adalet mektubu

Askeri isyana teşvikten 2 ayrı davadan toplam 28 yıl hapis cezasına çarptırılan şair Nazım Hikmet Atatürk’e mektup yazdı, “Adalet istiyorum” dedi. Ancak mektup ağır hasta olan Atatürk’e iletilmedi.

Fatma VURGUN

Nazım Hikmet'in ülkesinden ayrılmasına yol açan davalar, uzun hapislik yılları ve yaşadığı baskılardı. O dönem Türkiye'deki sosyalist ve komünistlere yönelik cadı avları, sonu gelmez davalar ve hapislik birçok aydını hedef almıştı.

TERTİP DAVASI

Nazım Hikmet 17 Ocak 1938 gecesi, akrabası Celaleddin Ezine'nin evinde gözaltına alındı. Ankara'ya götürüldü, Harp Okulu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı. 29 Mart'ta beraat edeceğini umduğu davada ‘Askeri kişileri üstlerine karşı isyana teşvik' iddiasıyla 15 yıl hapse mahkum edildi. Ardından tertip olduğu anlaşılan ‘Donanma Davası'nda 29 Ağustos 1938 günü ‘askeri isyana teşvik'ten 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davanın sanıkları arasında Hikmet Kıvılcımlı, Kemal Tahir, Kerim Korcan, Abdülkadir Meriçboyu da vardı. İki ceza birleştirildi. Hapisliği 28 yıl 4 aya bağlandı.


ULAŞMAYAN MEKTUP

İşte bu süreçte Nazım Hikmet, Atatürk'e bir mektup yazdı. ‘Askeri isyana teşvik' suçlamasının iftira olduğunu söyleyerek Atatürk'ten adalet istedi. Annesi Celile Hanım da Atatürk'e hitaben bir mektup yazdı. Celile Hanım, Nazım Hikmet'in suçsuz olduğunu ve Atatürk'ten oğlunun bağışlanmasını istiyor.

UYKUDAYKEN YİTİRİRSİN ELİNİ AYAĞINI BEN HASRETİ UYKUDA DA YİTİRMİYORUM

İktidara gelen DP'nin af yasasıyla hapisliği biten Nazım Hikmet ülkesini terk etti. Bu kez de hiç bitmeyen hasrete mahkum oldu

  

15 Ocak'ta Nazım Hikmet'in doğumunun 119'uncu yılı kutlandı.

Nazım Hikmet hapisliği sırasında İstanbul Tevkifhanesi, Çankırı Cezaevi ve Bursa Cezaevi'nde kaldı.

Nazım'ın annesi Celile Hanım

Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden 

gölgem gibi demiyorum 

çünkü hasret yanımdaydı zifiri karanlıkta da 

Ellerim ayaklarım gibi de değil 

uykudayken yitirirsin elini ayağını 

ben hasreti uykuda da
yitirmiyordum 

Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden 

açlıktı, susuzluktu
demiyorum 

sıcakta soğuğu, soğukta sıcağı aramak gibi de değil 

giderilmesi imkânsız bir şey…

SÖZCÜ