Nobel'de tecavüz istifaları

Nobel'de tecavüz skandalının etkileri sürüyor: İki komite üyesi istifa etti.

Nobel'de tecavüz istifaları

Nobel ödüllerini veren akademide, cinsel taciz skandalının ardından yeni seçim komitesi hazırlığı

 İsveç'te edebiyat alanında Nobel ödüllerini veren akademi, cinsel taciz iddialarıyla gelen skandalın ardından yeni seçim komitesini belirlemek için harekete geçti.

Akademi, skandalın ardından bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmeyeceğini açıklamıştı.

İsveç Akademisi’nden yapılan yazılı açıklamada, yeni seçici komitenin 5’inin kendi üyelerinden, diğer 5 kişinin ise dışarıdan belirleneceği belirtildi.

Akademi, yeni komitenin hem 2019 hem de 2020 yılı için kazanan edebiyatçıyı belirleyeceğini bildirdi.

Cinsel taciz iddialarıyla gelen skandal

Tartışmalar geçen Kasım ayında İsveç Akademisi'nin fonlarıyla kültürel bir proje yürüten Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault,18 kadın tarafından cinsel taciz ve saldırı ile suçlanmasıyla başlamıştı.

İddia edilen cinsel tacizlerin önemli bir kısmının İsveç Akademisi'ne ait binalarda gerçekleşmesi ve Arnault'un eşi yazar Katarina Frostenson'un da Akademi üyesi olması, tartışmaları alevlendirmişti. Mahkeme tarafından en az bir şikayetle ilgili tecavüz suçundan mahkum olan Arnault, kararı temyiz mahkemesine götürmüştü. Arnault'nun ismi Nobel Edebiyat Ödülü'nü açıklanmadan önce sızdırma iddialarına da karışmıştı

Skandal, Arnault'un eşi yazar Katarina Frostenson ve Akademi'nin başkanı ile dört diğer üyesinin de istifasını getirmişti.

 

eurnews.com