NYT'den çarpıcı Doğu Akdeniz yorumu: Taht oyunları başladı

"ERDOĞAN'IN AGRESİF TUTUMU DA ETKİLİ"

NYT'den çarpıcı Doğu Akdeniz yorumu: Taht oyunları başladı

NYT'den çarpıcı Doğu Akdeniz yorumu: Taht oyunları başladı

New York Times, Doğu Akdeniz'deki gerilimi 'Akdeniz'de Yeni Taht Oyunları' başlığı ile okuyucularına duyurdu. Başyazıda, Almanya'nın arabuluculuğunun değerli olduğu belirtilerek itidal çağrısı da yapıldı: Dünyada zaten yeteri kadar sorun yokmuş gibi iki NATO müttefiki Yunanistan ve Türkiye yeni ve tehlikeli bir krizin fitilini ateşledi ve hem bölgedeki hem de uzaktaki ülkeleri de içine çekti. Bu taht oyunlarında sadece Almanya'nın arabuluculuk yaparak herkesi sakinleştirmesi mümkün gibi görülüyor.

New York Times Yayın Kurulu, bir başyazı Doğu Akdeniz ile ilgili itidal çağrısı yaptı.

'Akdeniz'de yeni bir Taht Oyunları var' başlığı altında yayınlanan başyazıda Almanya'nın, arabuluculuğunun değerli olduğu belirtildi. NYT, diziye de uyarlanan George RR. Martin’in Taht Oyunları isimli kitabına gönderme yaptı.

"ERDOĞAN'IN AGRESİF TUTUMU DA ETKİLİ"

Türkiye ile Yunanistan arasındaki krizlerin sık sık yaşandığına dikkat çeken NYT, "Yunanistan’ın karasulardaki hak iddiaları nedeniyle Türkiye kendisini dışlanmış hissediyor. Bunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birçok müttefiki ve dostunu Suriye, Libya ve kendi evindeki agresif tutumuyla düşmana çevirmesinin etkisi de var" yorumunu yaptı.

"AB'NİN ELİNDE KOZ KALMADI"

Türkiye, Yunanistan ve Rum Kesimi arasındaki ilişkinin bir kördüğüme dönüştüüğünü vurgulayan NYT, Almanya’nın bu sorunu çözmede başarılı olabileceğini yazdı.

"Eskiden olsa ABD, iki NATO müttefiki arasına girerek sorunu çözerdi, 1996’da savaşın eşiğinden dönen Yunanistan ve Türkiye’yi durdurmuştu. Fakat Trump, Erdoğan’ı arayarak müzakere etmesini istedi fakat bunun bir etkisi olmadı. Birleşik Krallık da AB’den ayrıldığı için devreden çıktı. Şu an AB’nin Türkiye karşısında müzakere edebileceği bir kozu da yok zira Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimi altında Türkiye’nin AB’ye girme gibi bir şansı yok" yorumunu yapıldığı başyazıda, AB Konseyi’nin dönem başkanı Almanya’nın arabuluculuk yapmasının pozitif bir sonucu olacağını belirtildi.

"EN UFAK BİR KIVILCIM FELAKETE SÜRÜKLER"

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın geçen hafta içerisinde Türkiye ve Yunanistan’da temaslarda bulunmasının önemli olduğunu yazan NYT, başyazıda ayrıca şunları kaydetti: "Savaş kimsenin çıkarına olmaz ve NATO üyeleri arasındaki çatışma da düşünülemez bile. Fakat Doğu Akdeniz’deki gibi gerilim çok yüksek seviyeye çıkınca Maas’ın da dediği gibi, 'En ufak bir kıvılcım felakete sürükler'.

Almanya her iki tarafın da bir an önce provokatif askeri tatbikatları durdurması çağrısında bulundu. Bunun sonraki adımı tartışmalı bölgede sorunların bekletilmesi ve en sonunda diplomasinin uygulanması olmalıdır."

KARAR