Odatv: Kürt açılımı masada

İMRALI’YA KİM GİDECEK

Odatv: Kürt açılımı masada


Odatv ne derse doğrudur: Kürt açılımı masada

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için görüş izni verileceğini öne sürdü. Odatv iki gün önce “PKK-HDP hattında neler oluyor… Öcalan çatlağı” başlıklı haberde açılımın masada olduğunu yazmıştı.
Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında köşesinde PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için görüş izni verileceğini, Abdullah Öcalan’ın kardeşi ya da yeğeni Ömer Öcalan’ın yakında İmralı’ya gidebileceğini öne sürdü.

Odatv yazarı Girayalp Karakuş 15 Haziran'daki “PKK-HDP hattında neler oluyor… Öcalan çatlağı” başlıklı yazısında açılımın masada olduğunu yazmıştı.

Abdülkadir Selvi’nin yazısını ilgili bölümü şöyle:
“Her nedense son zamanlarda Öcalan’a tecridin kaldırılması için eylem yapıyorlar. DBP’li Salihe Aydeniz’in polise tokat attığı Kadıköy’deki eylemde olduğu gibi gerilime neden oluyorlar. Öcalan yaklaşık 2 yıldır yakınlarıyla görüştürülmüyor. Kulislerden edindiğim izlenime göre Öcalan’ın yakında bir yakınıyla görüşmesine izin verilecek.

Bu isim kardeşi Mehmet Öcalan da olabilir, halen HDP Şanlıurfa Milletvekili olan Ömer Öcalan da İmralı’ya gidebilir.
Öcalan’ın görüşmesine bir defalığına mı izin verilecek yoksa bu belirli aralıklarla devam mı edecek, orasını bilmiyorum. Ama önemli olan bu görüşmeden ne çıkacak? Öcalan, Kandil’e ve HDP’ye bir mesaj gönderecek mi?”

ODATV NE DERSE DOĞRUDUR

Odatv yazarı Girayalp Karakuş 15 Haziran'daki “PKK-HDP hattında neler oluyor… Öcalan çatlağı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:
“HDP ve Öcalancılar arasında yeniden açılım isteyenler mevcut. Eski Öcalancılar içinde bunu isteyenlerden birisi de Haydar Ergül. Ergül, aynı zamanda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla 29 Ekim 1999 tarihinde Avrupa'dan Türkiye'ye gelen 8 kişilik Barış Grubu'nda bulunan bir isimdi. Haydar Ergül gibi eski PKK’lılar yeniden Abdullah Öcalan’ı açılım için muhatap göstermeye başladı. Bu şahıslar “Türkiye’nin demokratik, özgür bir ülke olması ve barış içinde yaşaması, Kürtlerle varılacak bir müzakere ve uzlaşıyla olanaklıdır.” diyor. Ergül, PKK’nın Avrupa’daki yapılanmalarından bir kliği temsil ediyor. Peki, Ergül dışında HDP’li yetkililer çözüm sürecinin yeniden başlaması konusunda neler düşünüyor?
Öcalan’ın isteği üzerine terör örgütü 10’ar kişilik üç grubu Türkiye’ye yolladı. 1999’da da iki grup PKK’lı teslim olmuştu. Öcalan, Kenya’dan Türkiye’ye getirildikten sonra 2 Ağustos 1999 tarihinde yaptığı bir çağrı ile PKK’ya “sınır dışına” çıkma çağrısında bulunmuştu. Öcalan, aynı günlerde “Demokratik cumhuriyete destek ve iyi niyet adımı” olarak, bir grup PKK’lının Türkiye’ye gelmesini istemişti. Bunun üzerine “2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu adı” altında Haydar Ergül, Ali Şükran Aktaş, Aygül Bidav, İmam Canpolat, Yusuf Kıyak, Aysel Doğan, Hacı Çelik ve Dilek Kurt 29 Ekim 1999 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’dan havayoluyla Türkiye’ye gelmişti. Haydar Ergül Demokratik Modernite adlı dergide makaleler yazdı. Haydar Ergül sosyalist siyasi kimliği ile bilinen bir şahıs. Ona göre Kürt halkı inkârcı politikaları aşmış ve imha çemberinden geçmiştir. Ulus devletlerin çözülüşe geçtiğini ve ulus sorunun daha da çözümsüzlüğe gittiğini ifade etmiştir. İlgili şahısın Kürt sorunundaki temel paradigması Demokratik özerliktir. Çözüm süreci ancak Türkiye devleti, örgütün bazı şartları kabul etmesiyle başlayabilir.”


Odatv.com