Ölüler ordusu

RUSYA SİHA’LARA KARŞI ÇARESİZ Mİ?

Ölüler ordusu

Ölüler ordusu

Rusya-Ukrayna geriliminin bölgede ABD ve Rusya arasında 3’üncü dünya savaşına neden olup olamayacağının tartışıldığı bir ortamda Rusya Savunma Bakanı’nın akıl dışı bu faaliyetleri bilimsel olarak izah edilebilir mi bilmiyorum. Ancak Putin’in de katıldığı bir oturumda ölüler ordusundan bahsedilmesi bu savunma Bakanı ile Rusya’nın işi çok zor diye düşünüyorum.

RUSYA SİHA’LARA KARŞI ÇARESİZ Mİ?

Karadeniz’de Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim her geçen gün artıyor. Ukrayna Türk SİHA’larını Kırım sınırına konuşlandırırken ABD medyasından dikkat çeken bir SİHA analizi geldi. Karabağ’da yaşananları, “Türk SİHA’ları Ermeni güçlerini silip süpürdü” ifadeleri ile anlatan analizde Rusya’nın SİHA’lara karşı çaresiz olduğu belirtildi.

Son dönemde iki ülke arasında ilişkilerin kötüye gittiği iddialarını reddeden Peskov, “Türkiye ile ilişkiler gelişiyor. Turizm yasağı ile ilgili durumun ikili ilişkilerle hiçbir ilgisi yok. Bu tamamen Türkiye’deki salgın ve kötüleşen epidemiyolojik durumla bağlantılıdır.” ifadesini kullandı. Türkiye’nin komşu ülkelerle kurduğu ilişkinin egemenlik hakları dahilinde olduğunu hatırlatan Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasındaki görüşmelerin iki ülkenin arasındaki ikili ilişkilerle ilgili olduğunu dile getirdi.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin Ukrayna’ya kendi üretimi olan insansız hava araçlarından tedarik etmesinin bu ülkenin doğusundaki krizin çözümlenmesine yardımcı olmadığını belirtti. Zaharova, “Moskova, Türkiye hükümeti ile temaslarında Kiev’in intikamcı emellerini harekete geçirecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyor” diye ekledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ZELENSKİY ARASINDA GÖRÜŞMELER RUSYA İLE İLİŞKİLERİ ETKİLEMEZ

Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri sadece komşuluğa dayanmıyor. Türkiye’nin güneyde Suriye’de, Libya’da Rusya ile beraber sürdürdüğü birçok ortaklık var. Bunun dışında Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali gibi Rusya ile sürdürdüğü çok stratejik projeleri bulunmakta. Türkiye elbette Karadeniz’in güvenliğini düşünüyor. Rusya da bunu istiyor. Türkiye, bu yola girmez. Türkiye’nin diplomasi tecrübesi ve uluslararası alanda yürüttüğü politika, Türkiye Rusya ilişkilerini etkilemez.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ile olan işbirliğinin herhangi bir şekilde Rusya’ya ya da üçüncü ülkelere karşı olmadığını özellikle açıklaması da bu açıdan önemli sanırım.

Ölüler ordusu - Yeni Şafak (yenisafak.com)

BÜLENT ORAKOĞLU / YENİ ŞAFAK