Paris'te 20 bin kişi George Floyd için toplandı

Polis her yerde, adalet hiçbir yerde

Paris'te 20 bin kişi George Floyd için toplandı


Paris'te 20 bin kişi George Floyd için toplandı: Polis her yerde, adalet hiçbir yerde

Fransa'nın başkenti Paris'te, George Floyd'un ABD'de polis tarafından öldürülmesi ve polis şiddeti protesto edildi. Eyleme 20 bin kişi katılırken, korona virüsü tedbirlerinin uygulanmamasını gerekçe gösteren polis eylemcilere biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

DUVAR – Fransa’nın başkenti Paris’te yaklaşık 20 bin kişilik bir grup ABD’de polis tarafından öldürülen George Floyd ve 2016’da Fransa’da benzer şekilde can veren Adame Traore için yürüdü. Polis şiddeti sonucu iki siyah ismin öldürüşmesine tepki gösteren grup “Adalet yoksa barış da yok”, “Polis her yerde adalet hiçbir yerde”, “Siyahilerin hayatları da önemlidir” sloganlarıyla ve pankartlarla Paris Adalet Sarayı avlusu önünde toplandı.

Gösteriye çok sayıda genç ve Sarı Yelekliler hareketinden katılımın olması dikkat çekerken, Fransa’da sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına rağmen 10 kişiden fazla katılımlı etkinliklerin hala yasak olması gerekçesiyle polis kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle saldırdı.

KORUNMAK İÇİN KONTEYNERDEN BARİKAT KURDULAR

Barışçıl şekilde başlayan gösteriler akşam saatlerine doğru polis saldırısıyla bir anda karışırken, güvenlik ekiplerinin kendilerine havai fişek atan protestoculara biber gazıyla müdahale ettiği görüldü. Olaylarda ufak çaplı yangınlar çıkarken, göstericiler çöp konteynerleriyle cadde üzerlerine barikatlar kurmaya çalıştı. Fransa’da Lille ve Marsilya gibi ülkenin büyük şehirlerinde de benzer gösterilerin yaşandığı kaydedildi.

Yasmina Bennani@YASMINAREBEL

Paris says Black Lives Matter

Yerleştirilmiş video
20,4 B kişi bunun hakkında konuşuyor

TRAORE DE GÖZALTINDA ÖLMÜŞTÜ

2016 Temmuz’unda Paris’in kuzeybatısında yer alan Val-d’Oise bölgesinde 24 yaşındaki Adame Traore jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınmış, ancak olaydan iki saat sonra Traore ölmüştü. Daha sonra ortaya çıkan adli tıp raporlarına dayanarak mahkeme, jandarmaların suçsuz olduğunu söylese de, Traore’nin ailesinin yaptırdığı adli tıp raporunda nefes yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Sidney, Avustralya

SİDNEY’DE 3 BİN KİŞİ TOPLANDI

Avustralya’nın en büyük şehri Sidney’de de benzer olayları protesto etmek amacıyla üç bin protestocu bir araya. Protestolara siyah ve Avustralya’nın yerli halkından çok sayıda kişinin katılması dikkat çekti. Avustralya’da da ABD ve Fransa’daki siyahi vatandaşların polis şiddeti sonucu ölümüne benzer bir vaka daha yaşanmıştı. 2015 yılında Sidney’deki bir hapishanede 26 yaşındaki Aborjin asıllı David Dungay beş kişilik bir gardiyan ekibi tarafından alıkonulmuş ve olay sonrası mahkum hayatını kaybetmişti.

Avustralya Kraliyet Komisyonu verilerine göre 1991’den bu yana ülkede 432 yerli halktan gelen kişi, polis şiddeti sonucu hayatını kaybetti. (euronews)