Pervin Buldan'dan Süleyman Soylu'ya yanıt: Kesinlikle gerçek dışıdır

AKP milletvekiline ''Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar'' dediği iddialarını yalanladı.

Pervin Buldan'dan Süleyman Soylu'ya yanıt: Kesinlikle gerçek dışıdır


Pervin Buldan'dan Süleyman Soylu'ya yanıt: Kesinlikle gerçek dışıdır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisine yönelik alıkonulan bir askerle ilgili, bir AKP milletvekiline ''Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar'' dediği iddialarını yalanladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulu'nda 'Gara operasyonu' ile ilgili konuşmasında, alıkonulan bir askerle ilgili olarak Pervin Buldan'ın "Biraz misafir edecekler, sonra bırakacaklar" dediğini ileri sürmüştü.

Pervin Buldan, "Bugün Meclis Genel Kurulundaki görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı, ismimi kullanarak, alıkonulan bir askerle ilgili, bir AKP milletvekiline 'Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar.' dediğimi iddia etmiştir. Bu iddia kesinlikle gerçek dışıdır" değerlendirmesini yaptı.

AKP Milletvekili Öznur Çalık'ın, Grup Başkanvekili olduğu dönemde kendisini aradığını ve alıkonulan bir askerin annesinin kanser hastası olduğunu ve oğlundan haber almak istediğini söylediğini ifade eden Buldan, şunları kaydetti:

"Müzakere ve çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi. Konuyla ilgili olarak eğer bir bilgiye ulaşılabilirse mutlaka paylaşacağımı kendisine ifade ettim. Alıkonulan askerin sadece sağlığının iyi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşıldı ve Çalık'a 'Sağlığı iyiymiş. Umarım en kısa zamanda bırakılır. Biz elimizden geleni yapıyoruz.' şeklinde bir paylaşımda bulundum. Aramızda geçen diyalog bundan ibarettir. Bunun dışındaki iddialar asla doğru değildir."