Petro Poroşenko için 37 Milyon Dolar kefalet parası aranıyor!

Poroşenko'nun partisi, mal varlıklarının tutuklanmasının "Kanal 5" ve "Doğrudan" TV kanallarını etkilediğini söyledi.

Petro Poroşenko için 37 Milyon Dolar kefalet parası aranıyor!


Poroşenko'nun partisi, mal varlıklarının tutuklanmasının "Kanal 5" ve "Doğrudan" TV kanallarını etkilediğini söyledi.

Zelensky rejimi, "Avrupa Dayanışması"nda belirtilen, ifade özgürlüğüne son vermeye, bilgi alanında yetkililere yönelik herhangi bir eleştiriyi imkansız hale getirmeye çalışıyor.

"Poroşenko'nun malvarlığıyla birlikte, Yargıç Bortnitskaya-Tatarova Doğrudan ve Kanal 5'in mal varlıklarını tutukladı. Bu, her şeyden önce, [Başkan Volodymyr] Zelensky rejiminin ifade özgürlüğüne son vermeye, bilgi alanında yetkililere yönelik herhangi bir eleştiriyi imkansız hale getirmeye çalıştığını açıkça göstermektedir." diyor.

Perşembe günü erken saatlerde, Kiev Pechersk Bölge Mahkemesi, vatana ihanetle ilgili bir ceza davasında bulunan ukrayna eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun mallarına el koydu. Basında çıkan haberlere göre, el konulan mülkler arasında daireler, arsalar da yer alıyor. Ayrıca Poroşenko'nun bir dizi yatırım fonu, televizyon ve radyo şirketi, sigorta şirketleri, bankalar ve diğer kurum ve işletmelerdeki şirket hakları ve hisseleri tutuklandı. Bu arada tutuklama eski cumhurbaşkanının nakit paraları için geçerli değil. Avukat, bu kararın temel amacının Poroşenko'nun siyasi faaliyetlerde bulunduğunu engellemek olduğuna inanıyor. Yetkili, mülke el koyma kararının temyize varılacağını da vurguladı.

Poroşenko şu anda yurtdışında. Perşembe günü erken saatlerde, 17 Ocak' ta Ukrayna' ya varmayı planladığını söyledi. Siyasetçiye göre, mahkeme duruşmalarına katılmanın yanı sıra başsavcılık yönetimiyle de bir araya gelecek.

Eski başkan, 2014-2015'te Donbas kömürü tedariki ile ilgili bir ceza davasının sanığıdır. Dava, Ukrayna Ceza Kanunu'nun "Terörizmin finansmanı", "Vatana ihanet" ve "Terör örgütü oluşturma" maddeleri kapsamında açıldı. Eski cumhurbaşkanı, mallara el konulmuş veya el konulmadan 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor. Davada ayrıca "Muhalefet Platformu - Ömür Boyu" partisinin siyasi konsey başkanı Viktor Medvedchuk, eski Enerji Bakanı Vladimir Demchyshyn ve girişimci Serhiy Kuzyara da yer alıyor.

Ukrayna medyası, Ukrayna Başsavcılığı'nın mahkemeye poroşenko'nun 1 milyar grivna (yaklaşık 37 milyon dolar) kefalet olasılığıyla tutuklanmasını istediği bir dilekçe hazırladığını bildirdi.

Poroşenko'nun partisi, varlıkların tutuklanmasının "Kanal 5" ve "Doğrudan" TV kanallarını etkilediğini söyledi - Toplum - TASS