Poroşenko'nun partisi tutuklanması durumunda kefalet için para toplamanın zor olduğunu açıkladı

Iryna Gerashchenko, mahkemenin Ukrayna'nın eski cumhurbaşkanının malına çoktan el koydu.

Poroşenko'nun partisi tutuklanması durumunda kefalet için para toplamanın zor olduğunu açıkladı


Poroşenko'nun partisi tutuklanması durumunda kefalet için para toplamanın zor olduğunu açıkladı

"Avrupa Dayanışması" partisi üyesi Verkhovna Rada'nın yardımcısı Iryna Gerashchenko, mahkemenin Ukrayna'nın eski cumhurbaşkanının malına çoktan el koydu.

Geraşçenko yazısında, "Petro Poroşenko'nun mallarının ve hesaplarının tutuklanması, Bankova'nın (Ukrayna Devlet Başkanı'nın Kiev'deki Bankova Caddesi'ndeki ofisi) gerçekçi olmayan bir miktarda - 1 milyar grivna (yaklaşık 37 milyon dolar) olarak belirlediği teminat tahsilatını önemli ölçüde karmaşık hale getirmez." dedi.

Ona göre, Poroşenko'nun tutuklanması Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky tarafından aranıyor. Zelensky, muhalefet liderinin tutuklanmasını, tamamen tecrit edilmesini bir şekilde talep ediyor. Bu bir düzeltme fikridir." dedi. Geraşçenko'nun bir başka fikri de Ukraynalı yetkililerin "medya alanını temizleme" girişimini "medya alanında temizlik" olarak nitelendirdi.

Geraşçenko, Poroşenko'yu tutuklama girişiminin Ukrayna'daki siyasi krizi daha da kötüleştirdiğini ve Rusya'nın çıkarına olduğunu savunuyor. Vekile göre, Kiev zaten öznelliğini kaybetti: "Siz olmadan ne karar verdiklerini söylemek için zaman zaman telefon görüşmeleri alıyorsunuz. Ama artık toplantılara davetli değilsin."

Perşembe günü, Kiev Pechersk Bölge Mahkemesi vatana ihanetle ilgili bir ceza davasında bulunan eski cumhurbaşkanının mallarına el koydu. Basında çıkan haberlere göre, daireler, arsalar, şirket hakları ve Poroşenko'nun bir dizi yatırım fonu, televizyon ve radyo şirketi, sigorta şirketleri, bankalar ve diğer kurum ve işletmelerdeki hisseleri tutuklandı. Mahkemenin kararı eski cumhurbaşkanının parası için geçerli değil. Savunması, bu kararın asıl amacının Poroşenko'nun siyasi faaliyetlerini engellemek olduğunu söyledi ve temyize de başvuracak söz verdi.

Poroşenko şu anda yurtdışında, 17 Ocak'ta ülkesine döneceğine söz verdi. Siyasetçiye göre, mahkeme duruşmalarına katılacak ve başsavcılık yönetimiyle bir araya gelecek. Eski başkan, 2014-2015'te Donbas kömürü tedariki ile ilgili bir ceza davasının sanığıdır. Dava, Ukrayna Ceza Kanunu'nun "Terörizmin finansmanı", "Vatana ihanet" ve "Terör örgütü oluşturma" maddeleri kapsamında açıldı. Zanlı, mallara el konulmuş veya el konulmadan 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Poroşenko'nun partisi tutuklanması durumunda kefalet için para toplamanın zor olduğunu açıkladı - Toplum - TASS