“Poroşenko’nun resimleri” nedeniyle Ivan Gonchar Müzesi’ne baskın yapıldı (video)

Kiev’de bulunan Ivan Gonchar Müzesi’nde arama yapıyorlar.

“Poroşenko’nun resimleri” nedeniyle Ivan Gonchar Müzesi’ne baskın yapıldı (video)


Devlet Soruşturma Bürosu araştırmacıları, eski cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun sahibi olduğu tabloları ele geçirmek için Kiev’de bulunan Ivan Gonchar Müzesi’nde arama yapıyorlar. Devlet Soruşturma Bürosu temsilcileri, mahkeme kararı olmaksızın acil soruşturma eylemleri gerçekleştirdiklerini söylediler.

Müze girişinde bulunan Devlet Güvenlik Bürosu temsilcileri, cezai takibatta ortaya çıkan “mülkü korumak için” mahkeme emri olmadan acil soruşturma eylemleri ve arama yaptıklarını belirttiler.

Müze direktörü Petro Gonçar olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, aramanın kendisine sürpriz geldiğini ve Devlet Güvenlik Servisi’nin müzenin ön kapısına girdiğini söyledi. Ayrıca ele geçirmek istedikleri resimlerin sahibi olan Poroşenko’nun müzeye transfer edilen resimleri sergilemek için izin vermediğini de sözlerine ekledi. Gonçar ekiplerin müze binasına girmesine izin vermedi.

Baskın üzerine konuşan Gonçar “Böyle bir karar yok. Kimse bana göstermedi. Bana sadece sertifikayı gösterdiler … Ofisimdeydim. Kendileri orada kırdılar … Bana bir açıklama yapmadılar.. Kapıları kırmak için bile uyarmadılar.” dedi.

Poroşenko, Devlet Güvenlik Komitesi’nin dünyadaki ünlü sanatçılara ait 43 resmin Ukrayna’ya yasadışı transferi konusunda çağrıldığı duruşmaya gitmedi, ancak davada konusu edilen eserler için bir resim sergisi açtığı belirtildi.

Dün Facebook’tan yayınlanan canlı bir videoda konuşan Poroşenko “Bugün Ivan Gonchar Müzesi’nde Petro ve Marina Poroşenko koleksiyonundan bir sanat sergisi açılıyor. Karantinadan sonra, on binlerce sanat hayranı, dikkatle topladığımız koleksiyonumuzdan dünya sanatının en iyi örneklerini tanıyabilecektir. Savaştan çok önceydi, Ukrayna ve Ukrayna halkına geri dönmek istediler. Fikri ortaya koyan Marina ve harika koleksiyonu kabul eden Gonchar Müzesi’ne minnettarım. Bu serginin açılışını hızlandıranlara da minnettarım.” dedi.

Sergide Ivan Ayvazovskiy, Lev Lagorio, Wilhelm Kotarbinskiy, Vasiliy Tropinin, Vasiliy Hmelyuk ve Ilya Repin’in eserler sunulacağı da belirtildi.

Serginin, devlete tüm vergileri ödedikten sonra Poroşenko’nun kişisel hesabından yapılan 43 gümrük beyannamesi, listeleri ve ödeme emirlerinin orijinallerini sunduğu da belirtti.

UKR TURK