Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır: Kırım Türktür, Türk Kalacaktır...

Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır da konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır: Kırım Türktür, Türk Kalacaktır...


Türkiye, Ukrayna ve Romanya’da yaşayan Kırım Tatar iş adamları tarafından kurulan TURKSİD, açılışını İstanbul’da görkemli bir şekilde gerçekleştirdi. Açılışa katılanlan eski milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır da konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun talimatıyla kurulan TURKSİD’in açılışına katılanlar arasında bulunan Kırım Tatar kökenli eski milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır da Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulundu. Bakır, Kırım Türklerinin Türkiye, Romanya ve Ukrayna’yı birbirine bağlayan ortak değer olarak nitelendirdi. Bakır, aynı zamanda bu üç bölge de yaşayan Kırım Türklerinin, aralarındaki bağın ülkeler arasındaki ekonomik bağların da gelişmesine katkıda bulunacağını düşündüğünü belirtti. Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu da daha önceden tanıdığını söyleyen Bakır, şöyle konuştu:

“Şimdi tabi bugün TURKSİD’in bu daveti için çok çok teşekkür ediyorum. İş adamları aslında köprüdür ülkeler arasında ve bizi yani Türkiye’yi, Romanya’yı, Ukrayna’yı birbirine bağlayan bir ortak değerimiz var oda Kırım Türkleridir. Çünkü her üç ülkede de Kırım Türkleri yaşıyor, yüzyıllardır yaşıyorlar. Bu coğrafyayı vatan bilmişler ve iş adamları bunlar. Bunların arasındaki bağda bu üç ülke arasındaki bu ekonomik bağların gelişmesine katkıda bulunacaktır diye düşünüyorum. Bu vesile ile değerli Kırım Türkleri lideri Mustafa Ağamızı da görmüş oldum ve kendisi ile konuşma fırsatı buldum. Ben daha evvel Avrupa Konseyinde de milletvekilliği yaptım, Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekilliğinin yanı sıra. Orada Göç, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komisyonu üyesiydim. Zaten Mustafa Ağada o komisyondaydı, oda Ukrayna milletvekiliydi o zaman. Bizim tanışmamız yıllar öncesine dayanıyor, aynı komisyonda Avrupa Konseyinde görev yaptık. Çok değer verdiğim bir insan, çok çilekeş bir insan, bu davaya çok emek vermiş bir insan. Biz de onun önderliğinde bugün bütün Türkiye Türkleri, Romanya olsun, Ukrayna Kırım Türkleri olarak bir araya gelmiş olduk bu vesileyle. Ben bu işbirliğinin daha da büyüyeceğine, ekonomik anlamda daha da güçleneceğine inanıyorum. Kırım’ın da ben her zaman Türk olduğunu söylüyorum. Çünkü atalarımız orada büyük bir Kırım Hanlığı kurdular. O kültür hala orada devam ediyor, yaşıyor. İlelebet de Kırım Türklüğü yaşayacak diyorum. Kırım Türktür, Türk kalacaktır diyorum.”