Putin tehlikeli oynuyor

Hakan Aksay T24 Youtube kanalında yorumladı

Putin tehlikeli oynuyor


Putin tehlikeli oynuyor

Hakan Aksay T24 Youtube kanalında yorumladı

T24 Video

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla başlayan Ukrayna-Rusya savaşı devam ediyor. Savaşın en başından beri belki de en kritik iki haberin Moskova'dan dün ve bugün geldiğini söyleyen T24 Yazarı Hakan Aksay, alınan kararların boyutunun, savaşın gidişatının bölgeyi hatta tüm dünyayı etkileyecek yönde olduğuna dikkat çekti. Aksay, Rusya'nın, Ukrayna'da işgal ettiği topraklarda "Yıldırım referandumlar" düzenleme kararı aldığını belirtti. Bugün "Kısmi Seferberlik" ilan eden Putin'in, bu hamlelerinin arkasında ne olduğunu ve bunların dünyaya neler getireceğini uzun yıllar Rusya'da gazetecilik yapan ve Rus kamuoyunu yakından takip eden T24 yazarı Hakan Aksay, T24 ekranlarında yorumladı. 

Rusya-Ukrayna savaşının 8. ayı yaklaşırken Moskova'dan gelen "Yıldırım Referandumlar" ve "Kısmi Seferberlik" kararlarının savaşın gidişatını etkileyebileceğine dikkat çeken Hakan Aksay, yeni gelişmeleri şöyle yorumladı:

"Rusya, Ukrayna'da işgal ettiği topraklarda birkaç gün içinde referandum yapma kararı aldı. Referandum kararı alınan toprakların yüzde 20'si kadar kapsıyor. Rusya artık bu toprakları resmi olarak kendisine katmak istiyor. Sözü edilen bölgeler sayısı 3 ya da 4 kadar olacak. Rusya kaynakları yayınladığı anketlerde bölge halkının çok büyük bir bölümünün Rusya Federasyonu'na katılmak istediğini söyledi. Bu kuşkusuz bir propaganda yöntemi. Ama asıl önemlisi söz konusu bölgeleri Rusya tamamen ele geçiremedi. Luhanks yüzde 99, Herson ise yüzde 93 civarında ele geçirildi. Ama Donetsk ve Zaporijya'de durum böyle değil. Bu iki bölgede sadece yüzde 65 toprak ele geçirilebildi. Tamamıyla bir ele geçirme söz konusu olmadan Rusya'nın böyle bir hamleye girişmesinin nedeni, bu topraklara Rusya Federasyonu'na katılması sonrasında yapılacak her türlü önlemi alır ve her türlü silahı kullanırız mesajıdır."

"300 bin kişi savaşa gönderilecek"

Aksay, Putin'in "Kısmi Seferberlik" kararını ve "orduda hizmet etmiş bir grup insanı yeniden alabiliriz" sözünün ne ifade ettiğini de yorumladı. Savunma bakanı Sergey Şoygu'nun, "Bütün çatışmalar içinde Ukrayna ordusunun yarısını yok ettik. Biz ise 6 bin kişi kaybettik" sözlerine karşın seferberlik kapsamında 300 bin kişiden söz edilmesine Aksay, "6 bin kişi kaybedilmesine karşın 300 bin kişi savaşa gönderilecek. Rusya'da sözü edilen yedek güçlerin sayısı 25 milyon kişi civarında. Bu açıklama öyle etki yarattı ki Türkiye'de dahil olmak üzere pek çok ülkeye tek gidiş uçak biletleri çok kısa sürede tükendi" ifadelerini kullandı.

Alınan kararların tüm dünyada yarattığı yankı ve etkiye karşın karamsarlık verecek bir açıklamanın da Sırbistan'dan geldiğini aktaran Aksay, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucić'in, "Dünya da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş büyüklükte çatışmalar gündeme gelecek" sözlerinin Rusya-Ukrayna savaşı ile olan bağlantısına odaklandı.

"Nükleer silahlar ölüm demektir"

Putin'in "Bu batının bize karşı girdiği savaşa karşılıktır. Batı daha Rusya'yı tanımıyor ve Rusya'nın gücünü yeterince değerlendiremiyor. Ve bizi tehdit etmek için kitle imha silahlarından, nükleer silahlardan bahsediyorlar. Rusya daha modern ve daha çok sayıda nükleer silaha sahiptir" sözlerini hatırlatan Aksay, "Bu sözler kısa zamanda mı uzun zamanda mı bilinmez ama tüm dünyada etkisi hissedilecek sözler. Umarız böyle bir noktaya gelinmez. Nükleer silahlar ölüm demektir" dedi.

-Rusya işgal ettiği bölgelerde ‘yıldırım referandumlar’ düzenliyor

-Başkan Putin neden kısmi seferberlik ilan etti?

-Referandum ve seferberlik kararları neden şimdi alındı?

-Ukrayna ve Batı Rusya’ya ne yanıt verecek?

-Sırp lider Vucic neyi kastetti; nükleer savaş çıkar mı?

Hakan Aksay T24'te yorumladı.

T24