Putin'den Çin'in Ukrayna krizine barışçıl çözüm bulma planına destek

Pekin'in 12 maddelik barış planı

Putin'den Çin'in Ukrayna krizine barışçıl çözüm bulma planına destek

Putin'den Çin'in Ukrayna krizine barışçıl çözüm bulma planına destek

Putin, "Çin'in Ukrayna krizinin çözümüne yönelik yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz. Pekin, bunun temel nedenlerini ve küresel jeopolitik anlamını gerçekten anlıyor." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'in Ukrayna krizine barışçıl bir çözüm bulma planını desteklediğini söyledi. 

Rusya'nın iki yılı aşkın süredir devam eden çatışmayı çözmek için diyalog ve görüşmelere açık olduğunu kaydeden Putin, Pekin'in "krizin arkasında yatan nedenleri tam olarak anladığını" belirtti. 

Pekin'e yapacağı ziyaret öncesinde Çin'in Xinhua haber ajansına konuşan Putin, Çin'in planının ve Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından geçen ay kamuoyuna açıklanan diğer "ilkelerin" çatışmanın arkasındaki faktörleri dikkate aldığını ifade etti.

Putin, Kremlin'in internet sitesindeki Rusça metinde, "Çin'in Ukrayna krizinin çözümüne yönelik yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz. Pekin bunun temel nedenlerini ve küresel jeopolitik anlamını gerçekten anlıyor." ifadelerini kullandı. 

Pekin'in 12 maddelik barış planı

Pekin, bir yıldan uzun bir süre önce savaşı sona erdirmek için genel ilkeleri belirleyen ancak ayrıntılara girmeyen 12 maddelik bir belge ortaya koydu.

Putin, Şi'nin Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmelerde ortaya koyduğu ek ilkelerin "soğuk savaş zihniyetinin aşılması gerektiği fikrini geliştiren gerçekçi ve yapıcı adımlar" niteliğinde olduğunu belirtti. 

ABD, o dönemde Rusya ve Ukrayna'nın ılımlı karşıladığı plana karşı çıkmıştı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, öneriyi "büyük Çin medeniyetinin tartışmaya açtığı makul bir plan" olarak nitelendirdi.

Şi'nin planı, barışın yeniden tesis edilmesi ve istikrarın sağlanması için koşulların oluşturulması ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerin en aza indirilmesi çağrısında bulunuyor.

Rusya ve Çin, Moskova'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden birkaç gün önce ilişkilerini "sınır tanımayan" olarak adlandırdı. 

Ancak Pekin şu ana kadar Rusya'nın savaşına gerçek silah ve mühimmat sağlamadı. 

"Barış zirvesi"

İsviçre'de haziran ayında "barış zirvesi" düzenlenmesi planlanıyor. Ancak davet edilmeyen Rusya, bu girişimi anlamsız buluyor ve görüşmelerin "yeni gerçekleri" dikkate alması gerektiğini savunuyor. 

Ukrayna Çin'i zirveye katılmaya ikna etmek için büyük çaba sarf ediyor. Pekin, zirve için bazı hazırlık görüşmelerine katıldı. 

Rusya, Ukrayna'daki çatışmayı, "kolektif Batı" ile kendisini karşı karşıya getiren bir mücadele olarak görüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymir Zelenskiy'nin barış planı Rus askerlerinin geri çekilmesini, 1991 Sovyet sonrası sınırlarının yeniden tesis edilmesini ve Rusya'nın eylemlerinden dolayı hesap vermesini öngörüyor.

EURO NEWS