Putin'e Kadirov şoku! Görevini bırakıyor

“SANIRIM ARTIK İKTİDARI BIRAKMA ZAMANI GELDİ"

Putin'e Kadirov şoku! Görevini bırakıyor


Putin'e Kadirov şoku! Görevini bırakıyor

Rusya lideri Putin'e yakınlığıyla bilinen ve Ukrayna işgalinde cephe gerisinde sık sık fotoğraf veren Çeçen lider Ramazan Kadirov, görevini bırakacağını duyurdu. Kadirov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada görevinden ayrılacağını açıkladı. Açıklama sosyal medyada kısa sürede gündem olurken, Rusya’da şok etkisi yarattı. Kadirov, paylaşımda “Uzun zamandır aynı yerde olduğumu fark ettim. Sanırım artık iktidarı bırakma zamanım geldi” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen ve Ukrayna işgalinde cephenin ön saflarında sık sık fotoğraf veren Çeçen lider Ramazan Kadirov, görevini bırakacağını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Çeçen lider Ramazan Kadirov’un son dönemde Rus liderle arasının bozulduğu yazılıp çizilmişti. Son olarak Kadirov, Rusya’nın İslam dini için önemli bir yere sahip olan 'Sahih-i Buhârî'yi yasaklamasına sert tepki göstermişti.

“SANIRIM ARTIK İKTİDARI BIRAKMA ZAMANI GELDİ"

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 6’ncı ay geride kalırken, Kadirov, bugün yaptığı paylaşımda, görevine 'süresiz ve uzun' bir ara vermeyi planladığını söyledi. 45 yaşındaki Kadirov, “Uzun zamandır aynı yerde olduğumu fark ettim. Sanırım artık iktidarı bırakma zamanım geldi” dedi.

RUSYA PEK ÇOK KEZ PROPAGANDA ARACI OLARAK KULLANDI

Kadirov, Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan’ın üçüncü devlet başkanı olarak 2011 yılından beri ülkeyi yönetiyor.

Kadirov, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde sahada söz sahibi olan isimlerden biri olarak tanınıyor. Daha önce çok kez Putin'e destek sözleriyle Ruslar tarafından ‘propaganda aracı' olarak da kullanılan Kadirov'un birliklerinin adı Ukraynalıları bezdirmek için kullanılan işkence yöntemleriyle de anılıyor.

KARAR