Rengim Gökmen: Tan Sağtürk görgüsü ve bilgisiyle kalıcı başarılar kazanacak

Tan Sağtürk, kurduğu akademi ile bale, dans ve müzik eğitimi veriyor.

Rengim Gökmen: Tan Sağtürk görgüsü ve bilgisiyle kalıcı başarılar kazanacak






Rengim Gökmen: Tan Sağtürk görgüsü ve bilgisiyle kalıcı başarılar kazanacak

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, "Tan Sağtürk'ün görgüsü, bilgisi ve sanat kültürünü özümsemiş bir kişilik olarak, önemli ve kalıcı başarılar kazanacağını düşünüyorum" dedi.

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tan Sağtürk’ü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak atadı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu Tan Sağtürk, kurduğu akademi ile bale, dans ve müzik eğitimi veriyor.

1992-1995 ve 2007-2014 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak görev yapan Rengim Gökmen, Sağtürk’ü takdir ve beğeniyle izlediğini belirterek “Görgüsü ve bilgisiyle, geniş olarak sanat kültürünü özümsemiş bir kişilik olarak görevinde kalıcı başarılar kazanacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ülkemizin en kapsamlı sanat kurumudur. Hacim olarak da neredeyse en büyüğüdür. Cumhuriyetimizin kurumu olarak kültür yaşantımızda etkili olmuştur. İçinde çok fazla bölüm barındırdığı için yönetsel açıdan büyük güçlükler içeren bir sanat kurumudur. Tan Sağtürk, sanat yaşamım boyunca takdirle ve beğeniyle izlediğim bir sanatçı. Görgüsü ve bilgisiyle böyle bir görevde başarılı olacağına inanıyorum. Avrupa ve Dünya kültürünü yalnız bale değil, opera kültürünü de geniş olarak sanat kültürünü de özümsemiş bir kişilik olarak sanatçı kimliğiyle yakından tanıma fırsatı bulmuştum. Kendisine başarılar diliyorum, önemli ve kalıcı başarılar kazanacağını düşünüyorum.”

Gökmen, Tan Sağtürk’ün Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne getirilen bale kökenli ikinci sanatçı olmasını da şöyle değerlendirdi:

“Tan Sağtürk de daha önce bale kökenli Meriç Sümen de sanat kültürleri çok geniş olan, opera alanında da söz sahibi; kurumumuzun, sanatımızın içinden gelen kişilikler. Konservatuvarda bale eğitimi alırken de opera eğitimi alırken de bütün bu sanat dallarında önemli birikimler elde ederler. Üstelik, Tan Sağtürk’ün yurt dışında geçirmiş olduğu yıllarda da çok önemli ölçüde opera kültürüne yakınlaştığını, bu nedenle görevi başarı ile sürdüreceğini düşünüyorum.”

DUVAR