Rus ekonomisi resesyona girdi

Rusya ekonomisi iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Rus ekonomisi resesyona girdi


Rus ekonomisi resesyona girdi

Rusya'nın merakla beklenen büyüme rakamları açıklandı. Rus ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,1 küçüldü. Böylelikle, üçüncü çeyrekte de yüzde 4 küçülen Rusya ekonomisi iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi nedeniyle Batı ülkelerinin ağır yaptırımlarına maruz kalan ve dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya, ekonomik anlamda zor günler geçiriyor.

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat), piyasaların merakla beklediği büyüme verilerini açıkladı. Buna göre, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.1 küçülen Rus ekonomisi, üçüncü çeyrekte de yüzde 4 küçüldü. Böylece Rusya ekonomisi iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2.9 küçüleceği tahmininde bulunurken, Rusya Merkez Bankası ise ekonominin yüzde 3 ila 3.5 arasında küçülmesini bekliyor.

Batılı ülkeler, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya başta enerji ve finans sektörü olmak üzere kapsamlı yaptırımlar uyguluyor.

KARAR