“Rus Güçleri Bahmut’ta Güç Kaybediyor”

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Rusya’nın Bahmut’ta güç kaybettiğini söyledi.

“Rus Güçleri Bahmut’ta Güç Kaybediyor”


“Rus Güçleri Bahmut’ta Güç Kaybediyor”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Moskova temaslarını tamamlamasının ardından, Rusya Ukrayna’nın birçok şehrine yönelik yoğun füze saldırıları başlatırken, Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Rusya’nın Bahmut’ta güç kaybettiğini söyledi.

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandır Sirski bugün Telegram hesabından yaptığı açıklamada, "savaşın en uzun ve en kanlı muharebesi haline gelen Bahmut'u ele geçirmeye çalışan Rus paralı askerlerinin önemli ölçüde güç kaybettiğini ve güçlerinin tükenmekte olduğunu" söyledi.

Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut’taki çatışmalar son günlerde hız kesse de devam ediyor. İngiltere Savunma Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı istihbarat bilgi notunda, Rusya’nın saldırıları son günlerde hız kesse de, Bakhmut'taki Ukrayna garnizonunun kuşatılma tehlikesinin devam ettiğini bildirdi.

Rus ve Ukraynalı güçler arasında aylardır çatışmaların sürdüğü Bakhmut şehri, Moskova tarafından Ukrayna'nın doğusunun kontrolu için kilit önemde görülüyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı bu sabah yayınladığı bir raporda, "Düşman saldırı operasyonlarına devam ediyor, büyük kayıplar veriyor, önemli miktarda silah ve askeri teçhizat kaybediyor. Ukraynalı askerler Bakhmut, Bohdanivka ve Predteçne çevrelerinde gece gündüz devam eden çok sayıda düşman saldırısını püskürtüyor" ifadelerine yer verdi.

Ukrayna ordusu önceki gün 660 Rus askerinin, 13 tankın, bir hava savunma sisteminin ve 11 zırhlı personel taşıyıcısının imha edildiğini açıklamıştı.

Bu arada Rusya özellikle dün akşam, Ukrayna’daki birçok şehre insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılarına devam etti. Dün gece boyunca başkent Kiev ve Ukrayna'nın kuzey bölgelerinde hava saldırısı sirenleri çaldı ve Ukrayna ordusu 16 adet İran yapımı insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Güneydeki Zaporijya kentinde ise birbirine bitişik iki binaya yönelik füze saldırısı sonucu en az bir kişi hayatını kaybetti, 33 kişi de yaralandı.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Bakhmut cephe hattı yakınlarında olduğunu söylediği birliklere madalya verirken çekilmiş bir videosunu yayınladı.

voa