Rus yetkili: Türkiye ile ortak S-400 üretimi üstüne çalışıyoruz

ABD'NİN S-400 KONUSUNDA TUTUMU DEĞİŞTİ Mİ?

Rus yetkili: Türkiye ile ortak S-400 üretimi üstüne çalışıyoruz


Rus yetkili: Türkiye ile ortak S-400 üretimi üstüne çalışıyoruz

S-400 konusunda açıklama yapan Rus yetkili, Türkiye ile ortak üretim ihtimaline ilişkin soru karşısında, Ankara ile askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

ABD'de S-400 konusunda Türkiye'ye yaptığı uyarıların ardından Rusya'dan yeni bir açıklama geldi. Türkiye ile ortak S-400 üretim ihtimalinin sorulduğu Rus yetkili, "Üstünde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Frolkin, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye ile ortak üretim ihtimaline ilişkin soru karşısında, Ankara ile askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.

Frolkin soru üstüne, “Türk partnerlerimiz ile daima temas halindeyiz, askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde çalışmaya devam ediyoruz” dedi. FSVTS Başkan Yardımcısı, başka bir ayrıntı paylaşmadı.

Rusya, anlaşmaları kapsamında Türkiye’ye dört adet S-400 bataryası teslim etmişti. Opsiyon da içeren anlaşmanın değerinin 2.5 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

ABD'NİN S-400 KONUSUNDA TUTUMU DEĞİŞTİ Mİ?

Geçtiğimiz hafta basın toplantısında S-400 konusunda soruları yanıtlayan  ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price,  S-400 ile ilgili ABD'nin kararının değişmeyeceğini vurguladı.

Price, düzenlediği basın toplantısında Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirdi. Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde S-300 model savunma sisteminin 3 NATO ülkesinde bulunduğunu açıklamış ve S-400'leri kısmen kullanma önerisinde bulunmuştu.

Price açıklamasında, "Rus S-400'leri NATO teçhizatıyla uyumlu değil. NATO teknolojisinin güvenliğini tehdit ediyor ve Türkiye bir NATO müttefiki olarak tutarsızlık gösteriyor" dedi.

"RUSYA'DAN YENİ SİLAH ALIMI EK YAPTIRIMLARA NEDEN OLUR"

ABD Dışişleri Bakanlığı, başta Türkiye olmak üzere müttefik ülkeleri Rusya'dan silah almamaları konusunda uyararak aksi durumun yeni yaptırımlara neden olacağını açıklamıştı.

"Rus S-400 sistemi, NATO teçhizatıyla uyumsuz, NATO teknoloji güvenliğini tehdit ediyor ve müttefik Türkiye'nin taahhütleri ile tutarsız. Rusya'dan yapılan bu önemli işlem, CAATSA (Yaptırımlar Yoluyla Amerika'nın Düşmanlarına Karşı Mücadele Yasası) yasalarına göre yaptırımlara neden oldu. Türkiye'ye bu sistemi elinde tutmaması için çağrı yapıyoruz."