Ruslar, Akkuyu için 6 milyar dolar arıyor: 'Moskova 15 milyar dolar gönderecek' balon çıktı

Kaynak temini için bir çok mekanizma kullanılacak

Ruslar, Akkuyu için 6 milyar dolar arıyor: 'Moskova 15 milyar dolar gönderecek' balon çıktı


Ruslar, Akkuyu için 6 milyar dolar arıyor: 'Moskova 15 milyar dolar gönderecek' balon çıktı

Rusya'nın Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye'ye üç haftada 15 milyar dolar göndereceğini iddiasının üzerinden bir hafta geçmeden, Rosatom'un Türkiye iştirakinin Akkuyu'daki nükleer enerji santrali projesi için 6.1 milyar dolarlık kredi aradığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Bloomberg'e konuşan Türk yetkililer, Rusya'nın Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye'ye üç haftada 15 milyar dolar göndereceğini söyleerken, Rosatom, gelen paranın bir bölümünü vadesi gelen ödemeleri için kullanacak, geri kalanını da iki yıl boyunca Türkiye’de tutacağı ifade edilmişti.

Ancak bu iddianın üzerinden bir hafta geçmeden Rosatom'un Türkiye iştirakinin Akkuyu'daki nükleer enerji santrali projesi için 6,1 milyar dolarlık kredi aradığı belirtildi. Rosatom’un Türkiye’deki iştiraki, Türk devlet tahvillerine yatırım yapmak ve sonrasında Akkuyu nükleer santrali ekipman alımı yapmak üzere yedi yıla kadar vadede 6,1 milyar dolarlık kredi hattı arıyor.

Rus şirketin 28 Temmuz’da tedarik portalında yer alan belgeye göre Akkuyu Nuclear JSC, Akkuyu Nukleer Anonim Şirketi için finansal hizmet alma amacıyla ihale yapılacağını duyurdu.
Salı günü Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Rosatom “Kaynak temin etmek ve temin edilen kaynakları kullanmak üzere birçok mekanizmanın kullanıldığını” belirtti.

Şirketin basın ofisinin verdiği yanıtta “Kredi anlaşması, fonun projede kullanılmasına kadar Türk devlet tahvilleri ve/veya mevduatlarına geçici olarak yatırımı kapsayabilir” denildi.

Şu ana kadar ihale sonuçlarına ilişkin Rosatom tedarikçi portalında herhangi bir açıklama yer almadı.

KARAR