RÜSTEM UMEROV: RUSYA'NIN TEKLİFİNE HEM HALK HEM DE HÜKUMET OLARAK KARŞIYIZ

Normandiya Dörtlü Zirvesini Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirdi.

RÜSTEM UMEROV: RUSYA'NIN TEKLİFİNE HEM HALK HEM DE HÜKUMET OLARAK KARŞIYIZ
Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen Normandiya Dörtlü Zirvesini Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirdi.

“RUSYA’NIN TEKLİFİNE HEM HALK HEM DE HÜKUMET OLARAK KARŞIYIZ”

Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirve kapsamında görüşmesi hakkında, “Biz sınırlarımızı kontrol altına almak istedik ancak Rusya, ‘eğer bu anlaşma yapılacaksa kendi anayasanızda değişim yapın’ dedi biz buna hem halk olarak hem de hükumet olarak karşıyız” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın talep ettiği konuların savaşta rol alan teröristlerin affedilmesi anlamına geldiğini ifade eden Umerov, Rusya’ya, “Bu bizim toprağımız ve iç savaş değil sizin işgaliniz” dedi.

Umerov, röportaj kapsamında; Rus işgali altındaki Kırım’ın Normandiya Zirvesinde neden gündeme gelmediği, savaş esirleri, siyasi tutsaklar ve esir değişiminin Kırım Tatarlarını kapsayıp kapsamayacağı konularını değerlendirdi.

“KIRIM’IN GERİ DÖNMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar Milletvekili Rüstem Umerov, Zelenskiy ve Putin’in zirve kapsamında siyasi tutsaklar konusunu da görüştüklerini belirtti. Umerov, aralarında Kırım Tatarlarının da bulunduğu 126 Ukraynalı siyasi tutsağın ismini verdiklerini ifade ederek, “Umarım bir sonuç elde edeceğiz” dedi.

Umerov, Rusya’nın odaklandığı şeyin gündem değiştirmek olduğunu Ukrayna’nın gayesinin ise kendi topraklarına sahip çıkmak istediğinin altını çizdi. Umerov, “Kırım gündemde. Kırım, Ukrayna’nın parçasıdır. Geri dönmesi için politik, diplomatik ve güvenlik açısından çalışıyoruz.” dedi.

 

qha.com.tr