Rusya: ABD, Karadeniz'deki olası savaş alanını inceliyor

“Ukrayna'da askeri bir çözüm hazırlaması durumu karşısında olası savaş alanının incelenmesi söz konusu.”

Rusya: ABD, Karadeniz'deki olası savaş alanını inceliyor


Rusya: ABD, Karadeniz'deki olası savaş alanını inceliyor

Rusya, ABD ve müttefik ülkelerin Karadeniz'deki tatbikatını takip ettiklerini belirtti: “Ukrayna'da askeri bir çözüm hazırlaması durumu karşısında olası savaş alanının incelenmesi söz konusu.”

DUVAR - Rusya Savunma Bakanlığı, ABD ve Türkiye'nin aralarında olduğu müttefiklerinin Karadeniz'deki takibikatıyla ilgili açıklama yaptı.

Sputnik'in haberine göre, ABD ordusunun Karadeniz'i olası bir askeri harekat alanı olarak incelediğini belirtilen açıklamada, “Tatbikata ABD donanmasının yanı sıra taktik, devriye ve stratejik hava kuvvetlerinin, ayrıca Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Türkiye ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin katılmasının planlandığı göz önüne alındığında, Kiev'in (Ukrayna’nın) güneydoğusunda askeri bir çözüm hazırlaması durumu karşısında olası savaş alanının incelenmesi söz konusu” denildi.

ABD'nin bu eylemlerinin amacının “Ukrayna topraklarının askeri ıslahı” olduğunu gösterdiği savunulan açıklamada, Rusya Karadeniz filosunun ABD donanmasına ait gemilerin eylemlerini kontrol ettiğini ifade edildi:

“Rus Silahlı Kuvvetleri, sürekli izlemede kalıyor ve durumu kontrol ediyor.”

ABD’nin savaş gemileri, NATO müttefikleri ile birlikte tatbikatlara katılmak üzere ekim sonunda Karadeniz’e giriş yapmıştı. USS Porter destroyeri seyir füzeleri ile donatılmış durumda.

Gemilerin bölgeye ulaşmasıyla Rusya, Yeysk ve Kasimov denizaltısavar gemilerinin ve Ka-27M helikopterinin katıldığı ‘düşman denizaltısının’ yerini belirleme ve vurma çalışmalarının yapıldığı bir tatbikat düzenledi.

duvar