Rusya turist vizesinin süresini 6 aya çıkarmak için harekete geçti...

Turizm sektörü temsicileri hükümetin bu planına olumlu yaklaşıyor.

Rusya turist vizesinin süresini 6 aya çıkarmak için harekete geçti...
Rusya, Türk vatandaşlarının da almak zorunda olduğu turist vizesinin süresini 6 aya çıkarmak için harekete geçti...

Rusya, Türk vatandaşlarının da almak zorunda olduğu turist vizesinin süresini 6 aya çıkarmak için harekete geçti. Daha fazla turist çekebilmek için Schengen uygulamasını örnek alarak "uzun süreli çok girişli turist vizesi" üzerinde çalışan hükümet, "olumlu" karar verdi ve uygulama için düğmeye bastı.

Yeni düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, vize alabilmek için otel rezervasyonu yeterli olacak. Hükümet uygun gördüğü uygulamaya ilişkim tasarının kısa sürede  hazırlanması için Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdi.

Türk Rus’un aktardığına göre konuyla ilgili bir haber yayınlayan İzvestiya gazetesi, uygulamada ülke sınırlaması olmasının planlanmadığını yazdı.

Uygulamanın hayata geçmesi halinde, Türk vatandaşları da 6 aylık vize rejiminden yararlanabilecek. Mevcut uygulamada turist vizeleri en fazla 1 aylığına veriliyor.

Turizm sektörü temsicileri hükümetin bu planına olumlu yaklaşıyor.

Vize rejiminin gevşetilmesi durumunda ülkeye gelecek yabancı turist sayısının yüzde 10 ile 30 arasında artacağı tahmin ediliyor.

Turstat verilerine göre, 2019'da Moskova'yı (yerli ve yabancı) 25 milyon, St. Petersburg'u ise 9,1 milyon turist ziyaret etmişti.

Odatv.com