Rusya'da kısmi seferberlik! Gazeteciler Peskov'un oğlunu arayarak askere çağırdı

Peki, seni gönüllü olarak yazabilir miyiz?

Rusya'da kısmi seferberlik! Gazeteciler Peskov'un oğlunu arayarak askere çağırdı


Rusya'da kısmi seferberlik! Gazeteciler Peskov'un oğlunu arayarak askere çağırdı

Dünya, Putin'in Rusya'da ilan ettiği kısmi seferberliğine kilitlenirken, çok sayıda Rus vatandaşı ülkeden ayrılırken, bazı kentlerde de protesto gösterileri başladı. Karar sonrası en dikkat çeken olay ise bir YouTube kanalında yaşananlar oldu. Rus gazeteciler canlı yayında Kremlin Sözcüsü Peskov'un oğlunu askeri yetkili gibi arayıp seferberliğe katılması için askere çağırdı.

Karar sonrası bir Rus YouTube kanalında canlı yayında yaşanan diyalog, ülkedeki son durumu gözler önüne serdi. Canlı yayında sırasında Rus gazeteciler askeri yetkili gibi Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un seferberliğe gitmesi gereken oğlunu aradı.

Askeri yetkili gibi konuşan gazeteciler Peskov'un oğlunu askere çağırdı. Bunun üzerine Peskov'un oğlu kendisinin "Bay Peskov" olduğunu ve bu konuyu başka yollarla çözeceğini söyledi.

Gazeteciler ile Peskov'un oğlunun arasında geçen diyalog şu şekilde:

"* Burası askeri komiserlik. Yarın sabah 10'da seferber olmak için rapor vereceksin.

* Benim adım Peskov. Eğer anlamadıysan, bu konuyu farklı bir düzeyde ele alacağım…

* Peki, seni gönüllü olarak yazabilir miyiz?

* Kesinlikle hayır!"

Söz konusu canlı yayınları tanınmış Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny de resmi Twitter hesabından, bir hesabın tweetlerini retweetleyerek paylaştı.

RUSLAR 'RUSYA'DAN NASIL KAÇARIM"I ARADI

Putin'in seferberlik ilanının ardından ülkeyi terk etmek isteyenler uçak bileti aratmaya başlarken, savaşmak istemeyenler ise Google'da "kol nasıl kırılır", "askerliği nasıl ertelerim" ve "Rusya’dan nasıl kaçarım" başlıklarını aratmıştı.

Google Rusya trendinde en çok aranan "Kol nasıl kırılır", "Askerliği nasıl ertelerim" ve "Rusya’dan nasıl kaçarım" başlıkları öne çıkmıştı.

KARAR