Sabah yazarı o ayrıntıya dikkat çekti: Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'ye iade edilecek mi

Avusturya'da yakalanarak gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz'ın iade süreci tartışılıyor. 

Sabah yazarı o ayrıntıya dikkat çekti: Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'ye iade edilecek mi
Sabah yazarı o ayrıntıya dikkat çekti: Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'ye iade edilecek mi

Avusturya'da yakalanarak gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz'ın iade süreci tartışılıyor. 

Sabah yazarı Dilek Güngör Avusturya'da yakalanarak gözaltına alınan SBK Holding'in firari patronu Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili dikkat çeken bir yazı yazdı. 

"Hiç tevazu etmeyeceğim. Yaklaşık 4 yıl önceydi. O dönemde gazetecisinden, bürokratına kadar herkesin mutebermiş gibi saygı gösterdiği, hatta korkudan tir tir titrediği sözde işadamıyla ilgili 4-5 yazı kaleme aldım" diyen Güngör, "Borajet'i hangi yöntemlerle ele geçirdiğini, Kervansaray otellerine çökme girişimini, Rahip Brunson meselesine nasıl dahil olduğunu anlattım. Ben bunları yazarken ve o dönemde konuyu araştırıp kapı kapı dolanırken, şimdi cengaverlik yapan gazeteci arkadaşların bir kısmı benim muteber bir işadamını karaladığımı öne sürüyordu. Bir kısmı aldığı 'Kars Kaşar'larını yiyordu. Bir kısmı da Sezgin Baran Korkmaz'dan PR hizmeti bedellerini ıslatıyordu" dedi. 

Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili "Ne olduysa adli kontrol tedbiri kalktı. Kendisi yurtdışına kaçtı, buradaki adamları serbest kaldı" diyen Güngör, "Ama ABD'de Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen'le ilgili dava devam ediyordu. Sezgin Baran da İsviçre'den Avusturya'ya geçince yakayı ele verdi. Şimdi avukatları Türkiye'ye iade edilmesini istiyor. ABD Adalet Bakanlığı devreye girdi." ifadelerini kullandı. 

ABD İLE AVUSTURYA ARASINDAKİ ANLAŞMA

Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'ye gelebilme ihtimalini düşük gören Güngör nedenlerini şöyle sıraladı: 

ABD ile Avusturya arasında 2005'te imzalanan bir 'iade' anlaşması var. 'ABDAB Suçluların İadesi Anlaşması'na göre, ABD Adalet Bakanlığı ile Avusturya İçişleri Bakanlığı arasında gerekli bilgi, belgeler gönderildikten sonra iade işlemleri gerçekleşiyor. Eğer birden fazla ülke aynı kişinin kendi ülkesine iadesini istiyorsa, 1998 Suçluların İadesi Antlaşması'nın 17. Maddesi'ne göre karar veriliyor. Yani Avusturya taleplerin bir antlaşma uyarınca yapılıp yapılmadığına, suçların her birinin işlendiği yerlere, talepte bulunan devletlerin ilgili menfaatlerine, suçların ciddiyetine, talepte bulunanlar arasında sonradan herhangi bir iade olasılığına, devletlerin taleplerinin alındığı kronolojik sıraya bakacak. Türkiye de Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi'ne (SİDAS) taraf… Ancak ek protokollerin büyük bölümüne henüz taraf değil. Velhasıl, ABD'nin resmi talebinin dikkate alınması büyük olasılık… ABD'ye iade edilirse Dermen'in 130, Kingstonlar'ın 80 yıl hapse mahkum edildiği davada Korkmaz da en az 50 yıl ceza alır."

Odatv.com