Sadullah Ergin'in FETÖ ifadesi: Kaç kişi bekliyordu?

Öztürk Ergin'in 'MİT krizi', Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanması ve 17-25 Aralık

Sadullah Ergin'in FETÖ ifadesi: Kaç kişi bekliyordu?


Sözcü'den Öztürk, Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in 21 sayfalık FETÖ ifadesini köşesine taşıdı. Öztürk Ergin'in 'MİT krizi', Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanması ve 17-25 Aralık sürecine dair ifadelerini aktardı.

 

DUVAR – Sözcü yazarı Saygı Öztürk bugünkü köşesinde 2009-2013 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı yapan Sadullah Ergin’in FETÖ davasında üç yıldır tutuklu olarak yargılanan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un yargılandığı davada verdiği ifadeyi yazdı.

Öztürk’ün aktardığına göre Ergin, 2009 yılı sonbaharında MİT ile hükümetin geliştirdiği “Demokratik Açılım Süreci” kapsamında, PKK’lıların Habur sınır kapısından girişleri sırasında hükümet politikalarını hayata geçmesi için olumlu katkılar verdiğini, İbrahim Okur’un da bunun tanığı olduğunu anlattı.

 

17-25 Aralık 2013 operasyonundan altı ay önce, Yargıtay ve Danıştay’ın örgüt mensubu olmadığını düşündükleri üyeleri ile Müsteşar Birol Erdem ve İbrahim Okur’un bu örgüt mensuplarına karşı güç birliği oluşturma çalışması yaptıklarını kendinin de o toplantılara katıldığını ifade eden Ergin FETÖ ile ilgili de şunları söyledi: “Doğrusu 17-25 Aralık sürecine kadar sağa sola bu kadar sirayet ettiklerini, bu kadar kök saldıklarını da bu hadiseler esnasında muttali olduk ama silahlı terör örgütü dediğiniz zaman ta 15 Temmuz 2016’ya gider. Öyle. Çünkü böyle bir şeyi Türkiye’de kaç kişi bekliyordu? Doğrusu bu soruyu sormak lazım.” (KAYNAK)