Seferberlikten kaçıp İstanbul'a 'sığınan' Ruslar: Çok sayıda kişi ülkeden ayrılmak istiyor

Sınırların temelli kapanmasından endişe ediliyor

Seferberlikten kaçıp İstanbul'a 'sığınan' Ruslar: Çok sayıda kişi ülkeden ayrılmak istiyor


Seferberlikten kaçıp İstanbul'a 'sığınan' Ruslar: Çok sayıda kişi ülkeden ayrılmak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül çarşamba günü verdiği seferberlik emrinden bu yana askerlik yaşındaki erkeklerin bir kısmı ülkeyi terk etti, büyük bir kısmı da terk etme arayışında.

Bazıları karayolu üzerinden Finlandiya ve Gürcistan'a geçmeye çalışırken, kimileri vize istemeyen ülkelere gitmek için havaalanlarına yöneldi. Ancak birçoğu astronomik seviyelere çıkan bilet fiyatlarını almaya güç yetiremiyor. 

Moskova'dan tek yönlü uçuşların çoğunda yer kalmadı, kalan koltukları satın alabilmek için kimileri normal fiyatının on katını ödemeye razı oldu. 

Rusların favori tatil beldelerinden Türkiye, Rusya ile uçuşları devam ettiren birkaç ülkeden biri ve son dakika seyahatleri cazip hale getirmek için vize istemiyor.

Bu nedenle İstanbul, seferberlik emrinden kaçanların 'sığındığı' kentlerin başında geliyor. 

AFP, alelacele eşyalarını bir bavula sığdırıp İstanbul'a gelen bazı Ruslara görüştü. Görüş belirten Ruslar, geride kalanların başına bir iş geleceği korkusuyla isimlerini vermek istemiyor.

Sınırların temelli kapanmasından endişe ediliyor

İstanbul'a gelen Rus vatandaşları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başladığı 24 Şubat'tan bu yana ilk defa bu denli tedirginlik duyduklarını ifade ediyor.

"Arkadaşlarımızla konuştuk ve birçoğu ayrılmak istiyor" diyen 22 yaşındaki Daria adlı Rus vatandaşı, "Şubat ayında herkes ayrılmak istemedi. 21 Eylül'deki karar birçok kişiyi bunu tekrar düşünmeye itti" diye konuştu.

Sınırların hemen ve temelli olarak kapanmasından endişe ettiklerini belirten Daria, hemen ulaşabildikleri için Türkiye'ye geldiklerini ama burada geçici olduklarını söylüyor.

Daria'nın eşi Anderi de savaşın ilk günlerinden bu yana ülkeden ayrılmayı düşündüğünü dile getirdi. Seferberliğin bardağı taşıran son damla olduğunu söyleyen 23 yaşındaki genç adam, "Birçok kişi hemen ülkeden ayrılma kararı aldı" dedi.

Putin'in seferberlik emri, bir dizi başarısızlık ve yenilginin yedi aylık savaşın kaderini değiştirmeye başlaması üzerine orduyu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Putin'in televizyondaki seferberlik konuşmasından hemen sonra bilet fiyatları tavan yaptı. Bu da ülkeden kaçmanın maliyetini yükseltti. Buna rağmen Türkiye'ye tek yönlü uçak biletleri kısa sürede tükendi

Andrei, özellikle bir çocukluk arkadaşı için çok endişelendiğini söylüyor: "Arkadaşım bilet alamadı çünkü şimdiden 400 bin ruble (yaklaşık 7 bin 130 euro), daha öncekinde on kat daha pahalı".

"Kimin ne düşündüğünü bilmek zor"

Türk Havayolları, yeni uçuş ilave edemediği için Rusya seferlerinde daha büyük uçaklar kullanmaya başladı.

AFP'nin havaalanında konuştuğu 48 yaşındaki girişimci Sasha da tanıdığı birçok kişinin kaçamadığını anlatıyor

"Bence birçok kişi Rusya'dan ayrılmak istiyor ama çok az uçuş var" diyen Sasha'ya göre Rusların seferberlik emrinden sonra ne düşündüklerini tahmin etmek güçleşti çünkü halkın bir kısmı savaşı destekliyor ve savaşmaya hazır: 

"Rusya'da şu anda bir fikir birliği yok. Bazıları Putin'i destekliyor, bazıları desteklemiyor" diyen Sasha'ya göre kimileri de düşündüklerini söylemeye korkuyor: "Tabi ki baskı hissediyoruz. Rusya'da yüz tanıma sistemi var ve eğer biri yüzünüzü görürse, kim olduğunu tanımaları çok kolay".

Verdiği röportajdan dolayı çekindiğini ifade eden Sasha sözlerini şu sözlerle tamamladı: "Bu röportaj Rus ordusu için kötü olarak yorumlanabilir. Gelecekte röportaj verenler bazı sorunlarla karşılaşabilir".

EURO NEWS