Şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un naaşı askeri törenle defnedildi

Şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un naaşı, ailesinin talebi üzerine KKTC’ye getirilerek defnedildi. 

Şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un naaşı askeri törenle defnedildi


Şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un naaşı askeri törenle defnedildi

1964 yılının Ocak ayında Rumlar tarafından tutuklu bulunduğu sırada yapılan ağır işkenceler sonucu aldığı ölümcül yaraların tedavisi amacıyla kaldırıldığı Türkiye’nin Mersin şehrinde, 4 Haziran 1964 tarihinde vefat eden ve orada toprağa verilen şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un naaşı, ailesinin talebi üzerine KKTC’ye getirilerek defnedildi. 

Şehit edilişinin 57’nci yılında memleketine kavuşturulan şehit Şevket Mustafa Gürsoy için Lefkoşa Kabristanlığı’nda askeri tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve diğer yetkililer ile şehidin ailesi ve yakınları katıldı.

Törende konuşan şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un oğlu Mustafa Gürsoy, babasının naaşının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un ailesine başsağlığı, şehide Allahtan rahmet diledi.

Kıbrıs Türk halkının ödediği bedellerin, yaşadığı fedakarlıklar ve soykırımların hala kayıtlarda olduğunu belirten Tatar, tüm bunların şu anda savunmakta oldukları egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümün de esas dayanağı olduğunu vurguladı.

“Halk olmanın özelliği çektiğimiz fedakarlıklar ve yaşadıklarımızdır” diyen Tatar, şehitlerin çektiklerinin hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini söyledi.

KKTC’nin selameti için uğraştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, anavatan Türkiye’nin de desteği ile şu anda Kıbrıs’ta, yan yana yaşayan iki egemen devletin işbirliği ile bir neticeye varılabileceğini bütün dünyaya haykırdıklarını belirtti.

Tatar “Burada bir devlet vardır ve 1963’den şu an 57 yıl sonra KKTC’nin selameti için uğraşıyoruz. Hamdolsun anavatan Türkiye’nin de desteği ile şu anda Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki egemen devletin işbirliği ile bir neticeye varılabileceğini bütün dünyaya haykırıyoruz. Önümüzdeki hafta sonu New York’a gideceğiz ve bunu bir kez daha bütün dünyaya duyuracağız” dedi. 

Törende daha sonra şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un bayrağa sarılı tabutu askerlerin omuzlarında taşınarak defnedileceği alana götürüldü.

Burada gerçekleştirilen saygı atışının ardından, Gürsoy’un tabutunun sarılı olduğu bayraklar Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kızı Naciye Direktör’e teslim edildi.

Şehit Şevket Musfafa Gürsoy’un naaşı göz yaşları içerisinde eşinin yanına defnedildi.

Şehit Şevket Mustafa Gürsoy’un naaşı askeri törenle defnedildi – BRTK