SETA’dan al haberi!..

Erdoğan ile sürekli ağız dalaşına giren değil, çözüm projeleri olan bir ismi sahaya çıkaracaklar.

SETA’dan al haberi!..


SETA’dan al haberi!..


Tayyip Erdoğan, dışarıdan gazel mi okuyor?.. Seçim stratejisi ne?.. Karşısına , gerçekten kim çıksın istiyor?. İhtimallere göre, sarayın hazırlıkları ne?.. Kime ne kulp takmayı planlıyorlar?.  Bu sefer saray kaynaklarımı aramama bile gerek kalmadı. Aradığım cevapların hepsini buldum. Hem de açık kaynaktan!.. Tayyip Erdoğan’ın en başta gelen akıl hocalarından SETA’cı Burhanettin Duran’ın Sabah gazetesinde dün yayınlanan “Erdoğan’ın oyunu hangisi” başlıklı yazısını okudum. Yazıdan bazı alıntılar yapacağım ve izniniz olursa altlarına da mini yorumlarımı serpiştireceğim.

★ ★ ★

Diyor ki Burhanettin Duran;

-Muhalefet “adayını açıkla” çağrısına olumlu cevap vermeyi Erdoğan’ın oyununa gelmek olarak görüyor. Halbuki Erdoğan’ın “aday” sorgulaması açıklasalar da açıklamasalar da 6’lı masayı zora sokacak. Aday Kılıçdaroğlu olursa zaten yıpranmış olacak. CHP’nin belediye başkanları, muhalefet çevrelerindeki rekabet sebebiyle eleştirinin odağında. İmamoğlu hırsıyla kendisini CHP çevrelerinde tüketti. Yavaş’ın yoğun seçim kampanyasında ülkenin meselelerini çözecek bir isim olarak kendisini konumlandırabilmesi çok zor. Halen konuşulan isimlerden farklı biri olursa kendisini seçmene tanıtma vakti sınırlı olacak.

(Eh!.. Pek de haksız sayılmaz. CHP’nin içinde aklın ötesine geçen hırslar, çekişmeler, itiş-kakışlar saraya avantaj sağlıyor-aht-)

Diyor ki Burhanettin Duran;

( Erdoğan, tam dişine göre gördüğü Kemal Kılıçdaroğlu, karşısına çıkmazsa nasıl bir strateji izleyeceğini de belirlemiş. Çıkarılacak adayın nasıl yıpratılacağı belli olmuş. “Kukla aday” diye kulp takacaklar. Şimdiden belli oldu; sarayı ve avenesinin dili daha da ağırlaşacak. Belden aşağı vurma, bu seçimde de sarayın seçim stratejisi olacak –aht-)

★ ★ ★

Diyor ki Burhanettin Duran;

– 2023 seçimleri “soruların, karşı soruların ve cevapların seçimi” olacak. Türkiye’nin “milli çıkarları”, “milli kimlik” ve “ülkeyi yeni yüz yıla kimin taşıyabileceği” konuları etrafında kıyasıya bir söylem kavgasına tanık olacağız.

(Demek ki; Erdoğan, ekonomik kriz konularının masaya gelmesinden itina ile uzak duracak. Dış politika ve Mehmetçiğin sırtından milleti hamasete boğacak –aht-)

Ve, Burhanettin Duran sıralıyor;

– Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na dış politika, güvenlik, savunma ve bunların iç siyaset yansımaları hakkındaki 10 sorusu buna bir örnekti. CHP’ye ve ülkemizin kritik meselelerinde ortak bir politika oluşturamayan 6’lı masaya yöneltilebilecek bazı temel sorular şunlar:

1- Doğu Akdeniz’deki yetki alanlarımızın savunulmasında Libya’nın stratejik bir önemi var. 6’lı masadaki diğer partiler, her fırsatta “Libya’da ne işimiz var” vurgusu yapan CHP gibi mi düşünüyor?

2- Adaların silahlandırılması konusunda uluslararası hukuk çiğneniyor. CHP’deki bazı isimler ise Yunanistan’a destek veren açıklamalar yapıyor. CHP ve 6’lı masanın bu konudaki politikası nedir?

4- Türkiye’ye her fırsatta askeri ambargo uygulayan ve terör örgütlerinin adeta sığınağı haline gelen İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyeliği konusunda veto hakkımızı kullanıyoruz. Ancak CHP’den İsveç’in tezlerine hizmet eden açıklamalar yapılıyor. CHP ve 6’lı masanın bu konuda bir görüşü var mı?

5- Türkiye başta SİHA’lar olmak üzere savunma sanayisinin birçok alanında büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. CHP ve 6’lı masa ülkemizin savunma sanayisi alanındaki başarıları ile ilgili ne düşünüyor?

6- ABD, Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın kolu YPG ile birlikte hareket etmekten vazgeçmiş değil. CHP ise sınır ötesi operasyonları kapsayan tezkereye ‘hayır’ oyu vererek duruşunu ortaya koydu. 6’lı masa buna ne diyor? Daha önemlisi, “Suriye’de ne işimiz var” diyen CHP, iktidara gelirse YPG ile birlikte mi hareket edecek?

7- KHK’lıları görevlerine iade edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, yurt dışında Türkiye düşmanlığı faaliyeti yürüten FETÖ tehlikesinin farkında değil mi?

(Anlaşılan o ki; Tayyip Erdoğan, altılı masanın adayı kim olursa olsun, herhangi bir televizyon kanalında teke tek tartışmadan kaçacak. İşi, uzaktan soru cevap yöntemi ile götürmeye çalışacak. Nasıl olsa medyanın büyük bölümü onların elinde. Ne gelen cevaplardan milletin haberi olur ne de muhalefetin sorduğu ve onların cevap veremeyeceği sorulardan. Kendileri çalıp kendileri söyleyerek bu seçimden de sıyrılacaklarını hesaplıyorlar -aht-)

★ ★ ★

AHMET TAKAN / KORKUSUZ

https://www.korkusuz.com.tr/setadan-al-haberi.html