Sivas için başvuru: 'Katliamın sorumlusu Perinçek' iddiası aydınlatılsın

AHMET NESİN: ŞEYTAN AYETLERİ’Nİ PERİNÇEK’İN EKİBİ YAYIMLADI

Sivas için başvuru: 'Katliamın sorumlusu Perinçek' iddiası aydınlatılsın


Zaman aşımına uğrayan Sivas katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı dava, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ahmet Nesin'in ifadelerinin alınması istendi. Ahmet Nesin, “Aziz Nesin Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan Şeytan Ayetleri’ni kendisinin yayınlamadığı ve haberi olmadığını söylediğinde Perinçek yeni bir kınama yazısıyla katliam planını büyük olasılıkla aynı anda kaleme alıyordu” demişti.

DUVAR – Sivas katliamında ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, üç firari sanıkla ilgili görülen davada Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ve onu suçlayan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in dinlenmesi talebinde bulundu.

AHMET NESİN: ŞEYTAN AYETLERİ’Nİ PERİNÇEK’İN EKİBİ YAYIMLADI

Ahmet Nesin, Artı Gerçek’te 3 Temmuz 2019’da yayınlanan yazısında, bazı tanıklıklarını paylaşarak Sivas katliamının fitilini ateşleyen Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri’nin babası tarafından değil Doğu Perinçek’in ekibi tarafından Aydınlık Gazetesi’nde yayımlandığını söylemişti. Nesin, “Aziz Nesin TGRT’ye Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan Şeytan Ayetleri’ni kendisinin yayınlamadığı ve haberi olmadığını söylediğinde Perinçek yeni bir kınama yazısıyla katliam planını büyük olasılıkla aynı anda kaleme alıyordu” demişti.

Avukat Piroğlu, Ahmet Nesin’in söz konusu yazı ve sosyal medya paylaşımlarını sunduğu başvuruda, “Doğu Perinçek’in Sivas katliamının sorumlularından biri olduğu konusunda müvekkilim Hüseyin Karababa’nın şüpheleri vardır. Bu konu aydınlatılmalıdır. Doğu Perinçek’in Sivas katliamının sorumluları arasında olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Doğu Perinçek şu anda Vatan Partisi’nin Genel Başkanıdır. Bu konuda Ahmet Nesin ve Doğu Perinçek’in ifadesi alınmalıdır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)