'Sivil şehit' ve 'sivil gazi' düzenlemesi geliyor  

6 bin 44 vatandaşımız terör olayları sırasında hayatını kaybetti

'Sivil şehit' ve 'sivil gazi' düzenlemesi geliyor  


'Sivil şehit' ve 'sivil gazi' düzenlemesi geliyor  

Terör saldırıları sırasında hayatını kaybedenler, yaralananların da 'sivil şehit' ve 'sivil gazi' sayılması için çalışma yapılıyor.

Terör saldırıları sırasında hayatını kaybedenler, yaralananların da 'sivil şehit' ve 'sivil gazi' sayılması için çalışma yapılıyor. Hürriyet yazarı Abduldakir Selvi bugünkü yazısında "Terör saldırıları sırasında hayatını kaybedenler, yaralananlardan söz ediyorum. 6 bin 44 vatandaşımız terör olayları sırasında hayatını kaybetti, 11 bin 490 vatandaşımız ise yaralandı" dedi ve şunları aktardı:

"Aileler, terör saldırısında hayatını kaybeden yakınlarının sivil şehit sayılmasını, yaralananların sivil gazi olarak kabul edilmesini talep ediyor. Ailelerin maaş ya da kadro beklentisi yok ama şehit ya da gazi madalyasını göğüslerinde taşımak istiyorlar.

Bu talep Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Erdoğan’ın, “Onların hakkı ne yapılması gerekiyorsa yapalım” dediği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sivil şehit ve sivil gazilik konusunda çalışma yapılması talimatı verdiği ortaya çıktı. Erdoğan’ın, “Çalışmanızı yapın, bunu cumhurbaşkanı kararnamesi ile hayata geçirelim” dediği ifade edildi. İçişleri Bakanlığı bu konuda bir çalışma başlattı. Düzenlemenin neleri kapsadığı ise ancak açıklanınca ortaya çıkacak."

HALK TV