Süleyman Soylu'nun istifası dış basında

THE GUARDIAN: YASAK ACEMİCE İDARE EDİLDİ

Süleyman Soylu'nun istifası dış basında

Süleyman Soylu'nun, korona virüsüne karşı ilan edilen sokağa çıkma yasağının binlerce kişiyi sokağa dökmesi üzerine İçişleri Bakanlığı'ndan istifa etmesi dünya basınında son dakika olarak duyuruldu. The Guardian gazetesi, yasağın 'acemice yönetildiği' yorumu yaptı.

 

DUVAR – Süleyman Soylu’nun, korona virüsüyle mücadele için alınan sokağa çıkma yasağı kararı üzerine binlerce kişinin alışveriş için sokağa dökülmesi sonrası İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etmesi dış basında flaş haber olarak duyuruldu.

THE GUARDIAN: YASAK ACEMİCE İDARE EDİLDİ

The Guardian gazetesinin korona virüsü salgını için dünya çapından haberlere yer verdiği canlı blogunda şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın müttefiki olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, haftasonunda Covid-19’u kontrol altına almak için 31 kentte ilan edilen tam sokağa çıkma yasağının acemice idare edilmesinin ardından istifa etti.”

The Guardian, ‘yasak kararının duyulmasıyla nerelerin açık olacağının duyurulması arasında geçen sürede 31 kentte panik yaşandığını, çok sayıda kişinin panikle alışveriş için sokağa döküldüğünü ve bu durumun hem siviller, hem siyasetçiler tarafından sert biçimde eleştirildiğini’ belirtti.

REUTERS: VİRÜS SALGININDA GİDEN İKİNCİ BAKAN

Reuters ajansı, abonelerine son dakika olarak geçtiği haberde, “Eğer istifası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilirse Soylu, korona virüsü salgınının başından beri görevinden ayrılan ikinci bakan olacak” denildi. Haberde, Mehmet Cahit Turhan’ın iki hafta önce salgın sırasında Kanal İstanbul için bir ihale düzenlemesi sonrası Ulaştırma Bakanlığı’ndan ayrıldığı hatırlatıldı.

SPUTNIK: DSÖ’NÜN SOSYAL MESAFE TAVSİYELERİ İHLAL EDİLDİ

Rus devlet ajansı Sputnik, İngilizce sitesinden son dakika olarak verdiği haberde şu ifadeleri kullandı: “Cuma gecesi alelacele ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı, yüz binlerce kişinin ihtiyaçlarını almak için sokağa dökülmesi sonrası yetkililerin eleştirilmesine sebep oldu. Türk vatandaşları sokaklarda, Dünya Sağlık Örgütü’nün sosyal mesafelendirme tavsiyelerini ihlal ederken görüntülendi, bazı yerlerde iş şiddete döküldü. Bazı kentlerin belediye başkanları, kendilerine yasak hakkında önceden bilgi verilmediğinden şikâyet etti.”  (DUVAR DIŞ HABERLER)