Suriyeli gezgin, Putin’e hediye edeceği atla Moskova’ya gidiyor

Arap atı hediye etmek için yedi aydır at sırtında Moskova’ya doğru yol alıyor.

Suriyeli gezgin, Putin’e hediye edeceği atla Moskova’ya gidiyor

Ünlü Suriyeli gezgin Adnan Azzam, Suriye savaşındaki desteklerinden dolayı Rus halkına teşekkür etmek ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e şükran belirtisi olarak bir Arap atı hediye etmek için yedi aydır at sırtında Moskova’ya doğru yol alıyor.

Cumartesi günü Rusya’nın Rostov na-Donu şehrine varan Adnan Azzam, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad seviyesinde “Rusya Sayesinde Suriye’de Barış” şükran etkinliği düzenlenmesine karar verildiğini ve etkinlik çerçevesinde bu yılın Nisan ayında Şam’dan yola çıkarak, Bağdat ve Tahran üzerinden Moskova’ya doğru gittiğini söyledi.

Azzam, kendisini selamlamak için etrafında toplanan insanlara “At sırtında yaklaşık 6 bin kilometreyol kat ettim. Güzergah boyunca Bağdat, Tahran, Rusya’da da Dağıstan, Çeçenistan’ı ziyaret ettim. Rostov’dan sonra Voronej’e doğru gideceğim ve 15 Ocak’ta Moskova’da olacağımı düşünüyorum” dedi.

Yolculuğunun kolay olmadığını söyleyen Azzam, sözlerini şöyle sürdürdü: “İran’dan geçtiğimde çok sıcaktı, termometreler 55 derceyi gösteriyordu. Şimdi Rusya’da hava oldukça soğuk. Dil sorununun yanı sıra geceleri konaklayacak yer bulma konusunda da bazen zorluk çekiyorum. Konuksever insanlara misafir olmanın yanı sıra az da olsa geceyi dışarıda geçirdiğim de oluyor. Ama genelde her yerde iyi karşılanıyorum.”

'At, Suriye'de zafer sembolü'

Atların Suriye’de zafer sembolü olduğunu belirten Azzam, “Moskova’ya ulaşmak ve savaş sırasında bize destek verenlere Suriye halkı adına teşekkür etmek ve Başkan Putin’e bizim için çok değerli olan armağanı vermek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Azzam, misyonunu tamamladıktan sonra Suriye’ye dönmeyi ve yolculuğu boyunca yaptığı çekimlerin montajını tamamlayıp bir belgesel film yapmayı planlıyor.  Bu, Azzam’ın at sırtındaki ilk yolculuğu değil. Bundan 30 yıl önce de Suriye’den ABD’ye at sırtında giderek Başkan Ronald Reagan’la bir araya gelmişti.

 

Sputnik / Vladimir Astapkovich