Tabuta Sığmayanlar: Şehit Bekir Eren Deniz (142. Bölüm)

Şehit Bekir Eren Deniz'in katili beraat etti!

Tabuta Sığmayanlar: Şehit Bekir Eren Deniz (142. Bölüm)

Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Bekir Eren Deniz, Hakkari'ye 15 gün önce atanmış

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde, PKK'lı teröristlerin yol kontrolü yapan güvenlik güçlerine düzenlediği saldırıda şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Bekir Eren Deniz'in (22) Çorum'daki dedesinin evinde yas var.

Jandarma Astsubay Çavuş Bekir Eren Deniz'in şehadet haberi, Çorum'daki dedesinin evine ulaştı.  Bolu'nun Gerede İlçesi'nde yaşayan ancak babasını ziyaret için Çorum'da bulunan anne Pakize Deniz'e acı haberi, Buharaevler Mahallesi'ndeki babasının evine gelen İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri verdi. Bu sırada fenalık geçiren bazı aile fertlerine, 112 Acil Servis ekibince müdahale edildi. Baba ocağına Türk bayrakları asılan şehidin akrabaları, yakınları ve komşuları da acı Haber üzerine eve geldi.

AA / HÜRRİYET

Şehit Bekir Eren Deniz'in katili beraat etti! Acılı baba isyan etti

2016 yılında şehit edilen Jandarma Astsubay Çavuş Bekir Eren Deniz'in babası Galip Deniz, saldırıya katılan ancak daha sonra teslim olan teröristlerden birinin beraat ettiğini açıkladı.

2016 yılında Çukurca-Hakkari Karayolu Doğanlı mevkisinde, terör örgütü PKK üyelerinin yol kontrolü gerçekleştiren askerlere uzun namlulu silahlarla saldırması sonrasında çıkan çatışmada 5 asker şehit olmuş, 8 asker yaralanmıştı. Şehit olan askerlerden birisi de Jandarma Astsubay Çavuş Bekir Eren Deniz olmuştu.

Şehidin babası Galip Deniz bugün sosyal medya hesabından çarpıcı bir açıklama yaptı. Acılı baba askerlerimizi şehit eden teröristlerin birinin beraat ettiğini açıkladı.

Şehit babası Galip Deniz'in açıklaması şöyle:

"Bugün Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi 29.07.2016 tarihinde hain bir saldırıda yer alan ancak daha sonra teslim olan bir hain terörist hakkında beraat kararı verdi. Yüce mahkeme çok şükür ki şehitlerimizi suçlu bulmadı... Vatana ihanetin sebebi yoktur bedeli vardır sözü de böylece eskimiş sayfalarda yerini almış oldu. Şimdi soruyorum ben şehidimin kabrine nasıl ve hangi yüzle gideyim? Bugün bize bir kez daha evlat acısı yaşattınız. Dilerim Allah'tan aynı acıyı siz de yaşayın yaşamadan ölmeyin. Utanıyorum şehidim utanıyorum."

ODAK HABER

Şehit annesi KOSGEB desteğiyle oğlunun hayalini gerçekleştirdi

Hakkari'de teröristlerin hain saldırısında şehit olan 22 yaşındaki Bekir Eren Deniz'in Çorum'da yaşayan annesi Pakize Deniz, KOSGEB desteğiyle açtığı iş yerinde oğlunun sevdiği kek, kurabiye ve pastaları yapıyor.

ÇORUM - GAZİ NOGAY

Hakkari'de terör örgütü mensuplarının hain saldırısında şehit olan 22 yaşındaki Bekir Eren Deniz'in Çorum'da yaşayan annesi Pakize Deniz, KOSGEB desteğiyle oğlunun hayalini kurduğu iş yerini hizmete açtı.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 29 Temmuz 2016'da PKK'lıların yol kontrolü yapan askerlere uzun namlulu silahlarla saldırması üzerine çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Bekir Eren Deniz'in o dönemde Bolu'da yaşayan ailesi, evlatlarının şehadetinin ardından memleketleri Çorum'a taşınma kararı aldı.

Şehit oğlunun adını yaşatmak amacıyla bir şeyler yapmayı düşünen anne Deniz, astsubay emeklisi eşi Galip Deniz'in de yardımıyla KOSGEB'ten destek alarak, "Bekirim Kek Evi" ismiyle pastane ve kafe konseptinde bir iş yeri açtı.

Kent merkezindeki Albayrak Caddesi'nde açtıkları iş yerinde oğlunun sevdiği kek ve pastalardan yaparak satışa sunan Deniz çifti, şehit çocuklarına da ücretsiz hizmet veriyor.

"Üzülme anacım, senin bin oğlun daha var"

Pakize Deniz, oğlunun şehit olmasının ardından zor bir süreç yaşadıklarını ancak yaşadığı acıya rağmen ayakta kalabilmek için bir şeyler yapmak istediğini söyledi.

İki oğlu daha olduğunu, onların, "ayakta kalmalısın, biz de varız" şeklindeki sözlerinin kendisine güç verdiğini dile getiren Deniz, "Onları anne sevgisinden mahrum bırakmamak için toparlandım. Daha önce de çeşitli sektörlerde iş deneyimlerim ve iş yerlerim vardı. Bana iyi gelecek, vaktimi değerlendirebileceğim bir şeyler arıyordum. Oğlum keki çok seviyordu. Emekli olunca ya da işi bırakma durumda böyle bir yer açma hayali vardı. Ben de onun adına kek evi açayım dedim. Kek, kurabiye, pasta yaparak onlarla vakit geçireyim istedim." ifadelerini kullandı.

KOSGEB'den destek alarak "Bekirim Kek Evi"ni açtığını belirten anne Deniz, şunları kaydetti:

"Kendimizi geliştirdik. Ustalardan yardım aldık. Çok şükür iyiyiz. Müşterilerimizle arkadaş olduk. Gelip bizimle vakit geçiyor, sohbet ediyorlar. Bunlar bize çok iyi geliyor. İş yerimize ilk kez gelenler 'Bekir'in kim olduğunu soruyor. İçerideki fotoğrafları görenler 'Usta bu mu?' diye soruyor. Şehit aileleri geliyor. Birbirimize destek oluyoruz. Çok zor oluyor ama destek oluyoruz birbirimize. Oğlumun asker arkadaşları da sık sık ziyarete geliyor. Kayseri'deki devre arkadaşları hiç yalnız bırakmıyor bizi. Geldiklerinde, 'üzülme anacım, senin bin oğlun daha var' diyorlar. Bekir'in doğum günlerinde, mevlidinde de telefonla arıyorlar."

Oğlunun adını yaşatmak ve vakit geçirmek için açtığı iş yerinde ilk başta evde yaptığı ürünleri sattığını ancak şimdi imalathane oluşturmaya hazırlandıklarını anlatan Pakize Deniz, "İlk başlarda evden yapabileceğimi düşünmüştüm. Müşteriler artınca talebe yetişemedik. Evden karşılayamaz olduk. İmalathane açıyoruz." diye konuştu.

Şehit çocuklarından ücret alınmıyor

Şehidin babası Galip Deniz ise iş yerinde şehit çocuklarından ücret almadıklarına işaret ederek, "Eğer bir gün iş yeri açarsak, 'Bu iş yerinde şehit çocukları için her şey ücretsizdir. Bedelleri babaları tarafından ödenmiştir' şeklinde yazı yazdıracağım demiştim. Çok şükür, işletmemizi açtık ve dileğimizi gerçekleştirdik. Bizden sonra da birkaç esnaf arkadaşımız şehit çocuklarına ücretsiz hizmet vermeye başladı. Bu da beni çok mutlu etti." dedi.

Şehitlerin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceklerini vurgulayan Deniz, "Onlara olan bir vefa borcumuz olarak görüyoruz bunu. İnşallah her tarafa yayılır. Biz ne yaparsak yapalım onların bedelini ödeyemeyiz. Benim evladım da dahil. Öyle bir para birimi de ücret de yok." şeklinde konuştu.

AA