Tabuta Sığmayanlar: Şehit Cennet Yiğit (63. Bölüm)

Cennet Yiğit kimdir?

Tabuta Sığmayanlar: Şehit Cennet Yiğit (63. Bölüm)
Tabuta Sığmayanlar: Şehit Cennet Yiğit (63. Bölüm)

Cennet Yiğit kimdir?

15 Temmuz’un en genç fidanlarından biri olan Cennet Yiğit, 23 yaşında ve henüz 10 aylık polis memuruydu. Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen bombalı saldırıda şehit edilen Yiğit, 1 ay sonra nişanlanacaktı.

1993 doğumlu Cennet Yiğit, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği okurken bir yandan Polis Akademisi’ni kazanmış ve iki akademiyi birlikte bitirmişti. Çocukluk hayalini gerçekleştirerek Polis olan Cennet Yiğit, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi sözlüsü ile birlikteydi. Kalkışmanın haberini alır almaz yerinden fırlayarak Polis Özel Harekat Merkezi'ne giden ve merkeze vardığında arabadan inip mühimmat almak için koşan Yiğit, o sırada vücuduna isabet eden misket bombası ile şehit oldu.

Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in cenaze namazı Kayseri'nin Bünyan ilçesi Merkez Bayramlı Camii'nde kılındı.

Cennet Yiğit’in hatıraları yaşatılıyor

Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in Kayseri'nin Bünyan ilçesinde ikamet eden ailesi, şehit Cennet Yiğit'in Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda giydiği botlar, Özel Harekat üniforması, sözünde kesilen kurdele, tuvalleri boyamakta kullandığı fırçalar, kendisini şehit eden misket bombasının parçası ve patlamada kullanılamaz hale gelen telefonunun da bulunduğu eşyaların sergilendiği bir vitrin yaptırdı.

Kızını şehit eden misket bombasını göstererek ağlayan baba Yahya Kemal Yiğit, "O bombayı atan pilotun gözlerinin içine bakmak istiyorum" dedi. Acıyı ve gururlu birlikte yaşayan baba Yahya Kemal Yiğit, “Allah o günleri milletimize bir daha yaşatmasın'' diye konuştu. Baba Yiğit, bu vatan için bir evladı değil bin evladı olsa feda edebileceğini de sözlerine ekledi.

Şehidin ismi, Kayseri'nin Bünyan ilçesindeki bir parka, Antalya Konyaaltı ve Adıyaman Kahta’da bir anaokuluna ve Kayseri’de bir ortaokula verildi.

Şehidin babası "Evlatsız olunuyor ama vatansız olunmuyor"dedi
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen saldırıda şehit düşen komiser yardımcısı Cennet Yiğit'in babası Yahya Kemal Yiğit, "Evlatsız olunuyor ama vatansız olunmuyor" dedi.
15 temmuz şehidinin ailesi 'Cennet'i anlattı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen saldırıda şehit düşen komiser yardımcısı Cennet Yiğit​'in ailesi, kızlarının şehadetinin ardından memleketleri Kayseri'nin Bünyan ilçesinde yaşamaya başladı.Kızıyla en son 15 Temmuz öncesi Ramazan Bayramı'nda Bünyan'da bir arada olan baba Yahya Kemal ​Yiğit, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.
Özel Harekât ikinci kez bombalandı
Darbeciler Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı ikinci defa hedef aldı. İlk bombalamadan sonra 17 polisin şehit düştüğü Gölbaşı’nda, ikinci bombalamanın ardından toplam 42 şehit verildi.
YENİ ŞAFAK