Tabuta Sığmayanlar: Şehit Ferhat Arslan (53. Bölüm)

Ayrılmaz ikiliydiler hain tuzakta birlikte şehit oldular

Tabuta Sığmayanlar: Şehit Ferhat Arslan (53. Bölüm)
Tabuta Sığmayanlar: Şehit Ferhat Arslan (53. Bölüm)

Ayrılmaz ikiliydiler hain tuzakta birlikte şehit oldular

Çok iyi arkadaş oldukları ve sürekli birlikte dolaştıkları için teşkilatta ‘Ayrılmaz ikili’ olarak tanınan polis memurları Ferhat Aslan ve Ahmet Çam, Van’da PKK’lı teröristler tarafından yola tuzaklanan patlayıcıyı imha ederken şehit oldu

Van’ın İpekyolu ilçesinde dün sabah PKK’lı teröristlerce yola döşenen ve imha edilmeye çalışılan patlayıcının polisin elinde infilak etmesi sonucu polis memurları Ferhat Aslan ile Ahmet Çam şehit oldu, bir polis memuru da yaralandı. Şehit Arslan ile Çam’ın yakın arkadaş oldukları için “ayrılmaz ikili” olarak adlandırıldıkları belirtildi.


Hacıbekir Mahallesi Karlıova Sokak’ta dün sabah saatlerinde yola patlayıcı döşendiği ihbarı üzerine bölgede geniş güvenlik önlemi alınarak bomba imha uzmanları sevk edildi. Yapılan inceleme ve güvenlik önlemlerinin ardından bomba imha edilmek istenirken patlama meydana geldi.
Patlamada bomba uzmanı Ferhat Arslan ve Ahmet Çam (42) şehit oldu, bir polis memuru da yaralandı. Vanlı olan şehit Arslan ile Ankara nüfusuna kayıtlı Çam’ın çok iyi iki arkadaş oldukları ve emniyet teşkilatında “ayrılmaz ikili” olarak adlandırıldıkları belirtildi. Şehit polisler Arslan ile Çam’ın son olarak Van Gölü kıyısında omuz omuza çektirdikleri fotoğraf ise yürekleri dağladı. Olayın ardından bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Patlamanın yaşandığı bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklanarak, hava destekli operasyon başlatıldı.


Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü’nde birlikte görev yaptığı polis memuru Ahmet Çam ile şehit olan Vanlı Arslan’ın Abdurrahmangazi Mahallesi’ndeki ailesine acı haberi, sağlık görevlileri eşliğinde meslektaşları verdi.


Bekçilikten polisliğe


Arslan’ın lise öğrencisi oğlu Muhammed Nurullah (17) da babasının şehit olduğu haberini alınca geldiği evin önünde gözyaşlarını tutamadı.
Esra, Kübra Nur, Muhammed Nurullah ve Zeynep adında dört çocuğu bulunan şehit Arslan’ın en büyük kızı Esra’nın Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gördüğü öğrenildi. Bekçi olarak girdiği emniyet teşkilatında uzun süre görev yaptıktan sonra polis memuru olan ve memleketinde şehit düşen Ferhat Arslan’ın babaevine de Türk bayrağı asıldı.


Şehit Ahmet Çam’ın acı haberi de Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan annesi 70 yaşındaki Hanım Çam’a bildirildi. Babasını 2 yaşında kaybeden şehidin annesinin oturduğu ev taziyeye gelenlerle dolup taştı. Dev Türk bayraklarının asıldığı şehit evinde ağıtlar yükseldi. Bomba uzmanı Çam’ın eşi Emine, kızları 12 yaşındaki Sema Nur, 8 yaşındaki Beyza ve 1 yaşındaki oğlu Ali Eymen ile Van’da oturdukları öğrenildi.

Şehit polis Ahmet Çam’ın naaşı, bugün önce annesinin oturduğu evinin önüne getirilecek, helallik alındıktan sonra Merkez Cami Kebir’de kılınacak cenaze namazından sonra Merkez Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Türkiye’nin en çok şehit veren ilçelerinden biri olan Çubuk’ta şehit sayısı 63’e yükseldi. Çam’ın da 3 yıl önce Van’a tayin olduğu, görev süresinin bitmesine kısa süre kaldığı öğrenildi.

MİLLİYET