Tabuta Sığmayanlar: Şehit Sezgin Burak Cantürk (87.Bölüm)

Saldırı sonrası şehit Burak Cantürk'ün telefonundan babasına 'Araba kullanıyorum' mesajı gitmiş

Tabuta Sığmayanlar: Şehit Sezgin Burak Cantürk (87.Bölüm)
Tabuta Sığmayanlar: Şehit Sezgin Burak Cantürk (87.Bölüm)

Saldırı sonrası şehit Burak Cantürk'ün telefonundan babasına 'Araba kullanıyorum' mesajı gitmiş

DİYARBAKIR’ın Hani İlçe Jandarma Komutanlığı’na PKK’lılar tarafından patlayıcı yüklü araçla yapılan saldırıda Uzman Çavuş 25 yaşındaki Burak Cantürk şehit oldu. Saldırı sonrası cep telefonuyla ulaşmaya çalıştığı oğlunun telefonundan 'Araba kullanıyorum' mesajı alıp rahatlayan baba Ali Cantürk’ün, sabaha karşı ise acı haberi aldığı belirtildi.

Diyarbakır Hani İlçe Jandarma Komutanlığı ile bitişiğindeki askeri lojmanlara yönelik bomba yüklü araçla dün saat 23.00 sıralarında saldırı düzenlendi. Bomba yüklü tankerin PKK’lı teröristler tarafından komutanlık nizamiye girişine getirilerek patlatılması sonucu Uzman Çavuş Burak Cantürk olay yerinde şehit oldu.

FETHİYE’DE YAŞIYORDU

Giresun’un Espiye İlçesi Kaşdibi Köyü nüfusuna kayıtlı Cantürk’ün, annesi Döndü ve babası Ali Cantürk ile birlikte 2003 yılında Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi’ne yerleştiği belirtildi.

Cantürk’ün şehit haberi saat 05.00 sıralarında  Ali ve Döndü Cantürk’e Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık tarafından iletildi. Acılı anne- baba karayoluyla Antalya’ya, oradan da uçakla Diyarbakır’a götürüldü. Şehit cenazesinin yarın öğle namazından sonra memleketi Giresun’un Espiye İlçesi Kaşdibi Köyü’nde toprağa verileceği kaydedildi.

''TELEFONUNDAN 'ARABA KULLANIYORUM' MESAJI GELDİ''

''KADERİ BÖYLEYMİŞ''

Cantürk’ün çocukluk arkadaşı Birkan Buruntaş, acı haberi alınca üzüntüye boğulduklarını söyledi.

Cantürk’ün çevresinde çok sevildiğini anlatan Buruntaş şöyle dedi:
"En son 15 gün önce telefonda görüştük. Yaşadığı sıkıntıları sordum, anlattı. Telefonu genelde kapalı oluyordu. Askere gidip geldikten sonra uzman çavuş olmaya karar verdi. Buradan çok samimi olduğu bir arkadaşıyla gittiler. Birine batı, birine doğu görevi çıktı. Kaderi böyleymiş. Vatan sağ olsun."

Karaçulha Mahalle Muhtarı Mustafa Gizli acı haberin mahallede ve ilçede büyük üzüntü yarattığını belirterek, şehit Burak Cantürk için yarın Karaçulha Merkez Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılmaya hazırlandıklarını aktardı.

Bekar olan Burak Cantürk’ün 2 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzman çavuş olarak göreve başladığı belirtildi. 2 yıldır Diyarbakır’ın Hani İlçesi’nde görev yapan Cantürk’ün otomobil kullanmayı çok sevdiği, daha önce oto galeri ve elektrik işlerinde çalıştığı kaydedildi. (Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA)