Tarihte hiç yaşamadığımız bir felaket kapıda

Turhan, 'Tarihte hiç yaşamadığımız bir felaket kapıda' dedi.

Tarihte hiç yaşamadığımız bir felaket kapıda


Tarihte hiç yaşamadığımız bir felaket kapıda

Gelecek Partili Ekonomist İbrahim Turhan, sosyal medya hesabı üzerinden ekonomi gündemini değerlendirdi. Yaşananları grafiklerle takipçileri ile paylaşan Turhan, 'Tarihte hiç yaşamadığımız bir felaket kapıda' dedi.

Gelecek Partili Ekonomisit İbrahim Turhan, sosyal medya hesabından Türkiye'nin ekonomisine yönelik paylaşımlarda bulundu.

Turhan, mesajında grafik paylaşarak "PPK Üyeleri İçin Para Politikasına Giriş Dersi –2:
Aşağıdaki grafiği inceleyin. Biraz karışık ama korkmayın. Tane tane anlatacağım. Seçilmiş para birimlerinin son 6 ayda ABD doları #USD karşısındaki değişimlerini gösteriyor. Para birimleri yandaki kutuda. Şimdi grafiğe bakalım"
 dedi.

grafikjpg.jpg

grafik1.jpg

Turhan paylaşımında, "Gördüğümüz gibi biri (TL) dışında paraların USD karşısındaki değişim oranı birbirine yakın.Demek ki küresel ölçekte bir etken söz konusu.USD genel olarak değerleniyor.Bununla birlikte TL belirgin biçimde olumsuz ayrışmış.Usdtry'deki artış;haftalık %5,8 aylık %11 6 aylık %24.

Turhan, takipçilerine "Yılın başından bugüne ise kur artışı %40’a ulaşmış. Ama asıl ilginç olan, grafikte de görüldüğü gibi son 6 aylık sürecin önemli bir kısmında TL olumsuz ayrışmadığı gibi Temmuz-Eylül arasındaki dönemde bu grubun içinde en iyi performans gösteren para olmuş" şeklinde seslendi.

Ücret artışları ve bütçeden sübvansiyonlarla mali genişleme de eşlik ederse tarihte hiç yaşamadığımız bir felaket kapıda" dedi.

KARAR