Tereyağ Nedir ve Faydaları Nelerdir?

 Tereyağı Nedir?

Tereyağ Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Tereyağ Nedir ve Faydaları Nelerdir?
 

Tereyağının sanılanın aksine doğru miktarı miktarda tüketildiğinde faydası bulunmaktadır. Her yiyecek gibi normalden fazla tüketildiğinde belirli sağlık problemlerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle sizlere bu yazımızda tereyağının faydalarını ve bilinmeyen yönlerini sunuyoruz.


Doğal tereyağının vücut sağlığına olan faydası yadsınamayacak şekilde fazladır. Antioksidan olma özelliği ile vücuttaki zararlı virüslerin etkisini engellemektedir. Aynı zamanda tepeden tırnağa kadar vücudun neredeyse her noktasına sağlıklı dokunuşlar yapan tereyağının fiyatları da göz korkutmayacak şekildedir.


Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği tereyağının doğal olması oldukça önemlidir. Doğal tereyağ vücuttaki vitamin ve mineral dengesini de sağlamaktadır.

 Tereyağı Nedir?


 Özellikle sıcacık ekmeklerimizin üzerinde tadı ile damaklarımızı şenlendiren tereyağının ne olduğunu ve nasıl üretildiğini merak ederiz. Yazımızın bu kısmında sizlere tereyağının ne olduğunu anlatacağız.


Katkısız tereyağ, su ve süt seyreltilmesi ile meydana gelmektedir. Kremanın süt üzerinden ayrılması ile sütün yağ bazlı kremasının, su aynı zamanda sütle seyreltilerek ortaya çıkmasıdır. Tereyağının elde edilmesi için sütün yağlı kısmı kullanılır ve katı bir hale getirilir.


Katkısız tereyağı, sütten oluşturulması sayesinde içerisinde süt içinde bulunan proteinleri de içermektedir. Bu da gereken miktarda tereyağı kullanımında kişinin ihtiyacı olan proteinleri almasını sağlamaktadır.

Tereyağının Faydaları Nelerdir?


 Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi tereyağı kişinin başından ayağına kadar birçok faydası bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursa eğer ilk olarak A vitamininden başlayabiliriz. A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyarak aynı zamanda gözleri birçok hastalığa karşı da savunmaktadır.


Bunun yanı sıra cüzi miktarda tüketildiğinde kalp sağlığına da iyi gelen yanları bulunmaktadır. Tereyağı iyi bir omega 3 ve yağ asidi kaynağı olduğundan dolayı kolestrolü de düzenlemektedir. Kısaca katkısız tereyağı kandaki iyi kolestrol seviyesini yükselterek kalp sağlığını korumaktadır.

Tereyağı iyi bir antibakteriyel özelliğine sahip olduğu için aynı zamanda anti-enfeksiyon özelliğine de sahiptir. Yani bu durumda cilt, göz, boğaz, sindirim sistemi gibi bölgelerin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamaktadır.


Yazımızın bu kısmında sizlere tereyağ faydalarının sadece bir kısmını sunduk. Geri kalan yazılarımızda tereyağının geri kalan faydalarını da sunmaya devam edeceğiz.

ESEN GIDA