TGS Ankara Şubesinden TBB’ye dayanışma ziyareti

Danıştay’a başvuruda bulunan Türkiye Barolar Birliği’ni ziyaret etti.

TGS Ankara Şubesinden TBB’ye dayanışma ziyareti


TGS Ankara Şubesinden TBB’ye dayanışma ziyareti

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube Yönetimi, BİK tarafından kabul edilen Basın Ahlak Esaslarının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunan Türkiye Barolar Birliği’ni ziyaret etti.

TBB Başkanı Avukat Erinç Sağkan, Basın Ahlak Esaslarını incelediklerinde, esasların yoruma açık, muğlak, belirsiz ve ölçüsüz olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Getirilen sınırlamaların, kanuni dayanaktan yoksun olduğunu ifade eden Sağkan, bu gerekçelerle iptal başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş ile yönetim kurulu üyeleri Alican Uludağ, Gülsen Solaker ve Tamer Arda Erşin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Erinç Sağkan ile Türkiye Barolar Birliği’nde bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Basın Ahlak Esasları’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’a yapılan iptal başvuruları görüşüldü. TBB Başkanı Avukat Erinç Sağkan, Basın Ahlak Esaslarını incelediklerinde, esasların yoruma açık, muğlak, belirsiz ve ölçüsüz olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Getirilen sınırlamaların, kanuni dayanaktan yoksun olduğunu ifade eden Sağkan, bu gerekçelerle iptal başvurusunda bulunduklarını söyledi. Türkiye Barolar Birliği’nin Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyesi olduğunu anımsatan Sağkan, yapılan toplantılarda basın yayın organlarına verilen cezalara da itiraz ettiklerinin altını çizdi.

"BİK, İLAN KESME YOLUYLA BASKILARIN AKTÖRÜ HALİNE GELDİ"

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş, TGS’nin Basın Ahlak Esaslarının iptali için açtığı dava hakkında bilgi verdi. Yoruma açık ve muğlak düzenlemeler üzerinden basın yayın organlarına keyfi cezaların kapısının aralandığını kaydetti. Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme cezaları yoluyla özellikle muhalif basın üzerinde uygulanan baskıların aktörü haline geldiğini söyledi. Görüşmede, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin ihlaller, gazetecilere yönelik artan polis şiddeti ve engelleme vakaları ile Ekim ayında Meclis gündemine gelmesi beklenen Sansür Yasası Teklifi de konuşuldu.

"SONUÇ ALINMAZSA CMK GÖREVLENDİRMELERİ DURDURULACAK"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, avukatların CMK eylemine ilişkin, 81 Baro’nun ortak kararı ile CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi için eylem başlatıldığını söyledi. Sağkan, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismar davalarının bu eylemden istisna olduğunun altını çizdi. 13 Eylül itibariyle avukatların CMK görevlendirmelerinin yavaşlatacağını, sonuç alınmadığı taktirde de 20 Eylül günü de bir gün süreyle CMK görevlendirmelerinin durdurulacağını kaydeden Sağkan, “Umarım bu noktaya gelinmeden avukatların haklı talepleri karşılanır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)